Alarmující zpráva o četbě teenagerů: Vedou dystopie a tyrani

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
4. 9. 2014 10:00
Mládež si oblíbila postapokalyptické světy plné krutosti. V příbězích se stírá jasná hranice mezi dobrem a zlem.
Teenageři sahají po dystopických románech. Obávají se o budoucnost společnosti, tápají v hodnotách a hledají odpovědi.
Teenageři sahají po dystopických románech. Obávají se o budoucnost společnosti, tápají v hodnotách a hledají odpovědi. | Foto: Thinkstock

Praha - "Pověz mi, co čteš, a já ti řeknu, jaký jsi," zní jedno okřídlené pořekadlo. Když bychom ho brali doslova a aplikovali na dnešní mládež, výsledky budou poněkud alarmující.

Česká nakladatelství zaměřující se na literaturu pro děti a mládež poukazují na současný velký trend dystopické (antiutopické) literatury, tedy knížek o postapokalyptických světech, v nichž většinou nesvobodní lidé trpí pod krutým diktátorem.

Patří sem současné světové bestsellery jako povstalecká trilogie Divergence od Veroniky Rothové z Chicaga budoucnosti, popřípadě Hunger Games od Suzanne Collinsové. V této futuristické reality show proti sobě bojuje dvanáct teenagerů, všichni musí zemřít, přežije pouze vítěz.

"Ve většině případů se jedná o postapokalyptickou budoucnost, ve které silný hrdina bojuje o přežití a změnu," přibližuje tyto knihy manažerka nakladatelství Fragment Lucie Dvořáková.

Dystopické romány

Fantasy - apokalypsa - dystopie - antiutopie - teenager - literatura

Popisují společnost, která se vyvinula špatným směrem, nesvobodní lidé jsou tu utlačováni krutým diktátorem i politickým systémem. Mezi dnešní mládeží patří díla o fiktivní postapokalyptické, antiutopické společnosti mezi bestsellery (Hunger Games, Divergence). Antiutopie není novým žánrem, patří sem i Orwellovo 1984, Boulleho Planeta opic, Huxleyho Konec civilizace, nebo také Karel Čapek a jeho Válka s mloky či R.U.R.

Ještě pozoruhodnější zprávou je skutečnost, že se o tuto literaturu zajímají již čtenáři od třinácti let. Podle nakladatelů to neukazuje ani tak na zvrhlost a zálibu v krutosti a destrukci, jako spíše starost o to, co bude s naším světem a s námi.

"Odpovědí na otázku, proč je dystopických románů tolik a přibývají stále další, je, že otázkami, kam náš svět spěje, co s námi bude a jaká budoucnost nás čeká, se trápí stále víc lidí. Asi proto, že to s lidstvem nevypadá dvakrát růžově, co si budeme namlouvat," píše se na stránkách nakladatelství knih pro teenagery CooBoo.

Jejich blog také jedním dechem dodává, že jde o žánr velmi starý a o bestsellery v něm nebývá nouze (1984, Planeta opic, Konec civilizace…).

Znamená to velký posun oproti tomu, co četli rodiče těchto dětí. Klub mladých čtenářů udělal letos na jaře anketu a oslovil spisovatele, ilustrátory, významné osobnosti české kultury, knihovnice či knihovníky s dotazem, jaká je jejich kniha dětství. Zvítězily Pohádky Boženy Němcové před Robinsonem Crusoe a Dětmi z Bullerbynu.

Fantasy a hledání sebe sama

Pojďme se nyní podívat na další trendy v literatuře pro teenagery a dospívající mládež.

"Přechod na druhý stupeň ZŠ znamená odklon od rodičovských rad a další krystalizaci zájmů a preferencí," upozorňuje šéfredaktorka nakladatelství Albatros Karolina Medková.

S lidským společenstvím to v dětských bestsellerech nevypadá nejlépe.
S lidským společenstvím to v dětských bestsellerech nevypadá nejlépe. | Foto: Thinkstock

Kluci se tak podle zkušeností tohoto tradičního dětského nakladatelství stávají čtenáři non-fiction literatury, ať už jde o military, vlaky, nebo třeba sport. Pokud čtou i beletrii, zůstávají věrní svým oblíbeným spisovatelům, jako jsou Thomas Brezina, Enid Blytonová či J. K. Rowlingová.

Objevují se i zarytí fanoušci sci-fi a fantasy, sběratelé komiksů, někteří čtou nárazově a pak si vybírají zejména knihy plné humoru – nestárnoucí Boříkovy lapálie nebo Mikulášovy patálie, případně zůstávají u Deníků malého poseroutky a jim podobných titulů.

"Dívky dle průzkumů čtou více než chlapci a dle své čtenářské vyspělosti si vybírají také tituly. Jsou zde fanynky fantasy, které se postupně pročítají i k titulům tzv. young adult (tituly pro dospívající mládež)," pokračuje Karolina Medková.

Náctileté dívky podle ní milují příběhy o dospívání, prvních láskách a o hledání sama sebe, nejlépe ve fantaskních kulisách a s patřičně vykreslenými prožitky a emocemi hrdinky.

Zlatý tucet 2014 aneb Co milovali dnešní dospělí

1. Pohádky Boženy Němcové
2. Robinson Crusoe
3. Děti z Bullerbynu
4. Bílý tesák
5. Dášeňka čili život štěněte
6. Tajuplný ostrov
7. Vinnetou
8. Pohádky K. J. Erbena
9. Mikeš
10. Dobrodružství Toma Sawyera
11. Kubula a Kuba Kubikula
12. Luisa a Lotka

Zdroj: Klub mladých čtenářů

"Na druhou stranu jsou zde také dívky, které se nechávají významně ovlivňovat módními trendy a značkami a pro ně je 'nutností ' mít například knihy Monster High," dodává šéfredaktorka Albatrosu.

Současné trendy potvrzuje také Tereza Pecáková, šéfredaktorka teenagerovského nakladatelství CooBoo  ("Cool Books").

"V literatuře pro starší děti se po vlně upírů, andělů a jiných nadpřirozených postav do popředí zájmu dostaly dystopické romány. Dívky se hodně zajímají také o romantické příběhy s přesahem do fantasy, kde se velmi populární stala trilogie Drahokamy od Kerstin Gierové."

Velkou oblibu fantasy a sci-fi potvrzuje také Lucie Dvořáková, manažerka propagace nakladatelství Fragment. "V tématech převažují dračí příběhy plné kouzel a magie, ve kterých se nejčastěji vyskytuje jeden silný hrdina nebo hrdinka," popisuje.

Stírají se jasné hranice mezi dobrem a zlem

Dvořáková na závěr zmiňuje ještě dvě skutečnosti podstatné pro současné směřování literatury pro mládež: "Otázky dospívání již nejsou tabuizovány a každodenní problémy teenagerů, tedy první lásky či životní styl, se staly součástí příběhů v knihách."

Ještě důležitějším trendem však je zacházení s dobrem a zlem, které dělá vrásky nejednomu dětskému psychologovi.

"Hranice mezi jasně vymezenými 'dobrem' a 'zlem' se začala postupně smazávat. Záporný hrdina už není jen 'černý', ale může mít i své dobré stránky," popisuje Dvořáková.

Toto směřování dětského čtení sledují mnozí dětští psychologové s obavami. Kniha by podle nich neměla v dětech působit zmatek z toho, co vlastně je dobré a co špatné, a dítě by si na konci mělo prožít očisťující katarzi, kdy dobro zvítězí nad zlem.

Aktuální údaje českých a světových nakladatelů o bestsellerech literatury pro mládež zkrátka podávají i velmi zásadní zprávu o teenagerech, jejich vnímání světa a společnosti, i o jejich obavách a zmatcích v hodnotách.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy