Aktivista nevyhazuje odpadky, ale nosí je na sobě. Za měsíc jich nasbíral 28 kilo

Magazín Magazín
20. 5. 2022 15:38
Ekologický aktivista Rob Greenfield chtěl názorně upozornit, kolik lidé každý den vyprodukují odpadu. Sám se proto rozhodl, že na sobě po dobu jednoho měsíce bude nosit všechno, co by normálně vyhodil do koše. Ulicemi amerického Los Angeles, ve kterém bydlí, se tak nyní prochází v nevábném obleku z igelitových pytlíků.
Rob Greenfield
Rob Greenfield | Foto: Profimedia.cz

"Snažil jsem se žít tak, abych vyprodukoval co nejméně odpadu, a šel jsem v tom do extrému. Teď jsem se ale na měsíc rozhodl odhodit všechny své morální zábrany a popustit uzdu konzumnímu životnímu stylu," citoval Greenfielda server Unilad.

V sáčcích, kterými je obsypaný od hlavy až k patě, si nosí použité plastové kelímky, papírové obaly a další harampádí, co by jinak v uplynulém měsíci zahodil do popelnice. Připevnil si je na sebe odolnou lepicí páskou a v ničem jiném nyní ven nevychází.

"Většina lidí s odpadem nakládá podle hesla sejde z očí, sejde z mysli. Prostě se ho zbaví a vůbec neuvažuje, co se s ním děje dál. Proto jsem se rozhodl ukázat, kolik odpadu na každého člověka denně přibývá," vysvětlil aktivista. Téměř po měsíci vážil jeho "odpadkový oblek" kolem 28 kilogramů, takže se mu v něm už dost těžko pohybovalo.

Tíhu své nezřízené spotřeby Greenfield podle vlastních slov ucítil už po 12 dnech. Ve výzvě chtěl ale pokračovat, aby ostatním posloužil jako chodící billboard, který jim připomene, jak zásadní dopad jejich životní styl může mít. U mnoha kolemjdoucích vyvolal přesně takové reakce, jaké zamýšlel.

"Kdyby si svůj odpad museli všichni nosit s sebou, možná bychom konečně začali být pozornější k tomu, co vyhazujeme na skládky a co pak často končí v oceánech," okomentovala aktivistův nápad Trelawny Diosová, která se do Los Angeles vypravila na výlet. "Bylo docela nechutné vidět na vlastní oči, kolik odpadu produkujeme," připustila Davina Kangavariová z Beverly Hills.

"Když jsem to zahlédla, připadala jsem si jako rozežraný zoufalec. Teď už nikdy nebudu pít kávu z papírového kelímku," dodala Melinda Spigelová. Právě drobné kroky jako pořízení znovupoužitelných kelímků může podle Greenfielda nejvíce pomoct k tomu, aby lidstvo plýtvání zamezilo.

Mohlo by vás zajímat: Rok zkoumali odpad Brňanů. Vidí se v lepším světle, zaskočilo nás to, říká Kubíčková

Každý za rok vyhodí skoro 40 kilo jídla. Nejvíce se plýtvá ovocem a zeleninou, nejméně masem, říká vedoucí výzkumného týmu Mendelovy univerzity. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy