Agent 007 byl sexuální násilník, dnes by mu to neprošlo, říká režisér nové bondovky

Magazín Magazín
27. 9. 2021 10:04
Režisér nejnovější bondovky Cary Fukunaga se těsně před premiérou filmu Není čas zemřít nechvalně vyjádřil o tom, jak postava agenta 007 vyznívala v nejstarších dílech akční série. V době, kdy postavu hrál Sean Connery, se podle něj James Bond choval jako násilník.
Sean Connery a Claudine Augerová ve filmu Thunderball
Sean Connery a Claudine Augerová ve filmu Thunderball | Foto: United Artists Corporation

Čtyřiačtyřicetiletý Cary Fukunaga popsal svoje dojmy z filmu Thunderball z roku 1965. Tehdy Jamese Bonda ztvárňoval Sean Connery, který v jedné scéně bez zábran políbí Molly Petersovou v roli zdravotní sestřičky, aniž by o to její postava stála. V další části příběhu Bond využije toho, že o sestřičce ví tajemství, která by ji mohla stát pracovní místo, a přiměje ji, aby se ním vyspala.

"Moje mlčení má svou cenu," říká Conneryho Bond. "Snad nemyslíte… To ne!" odpovídá vyděšená zdravotnice v roli Petersové. Agent 007 se však neostýchá a vtlačí ji do sauny, kde z ní svléká oblečení. "Thunderball? To je ten díl, ve kterém postava Seana Conneryho v podstatě znásilní ženu, že? To by mu dneska neprošlo," uvedl Fukunaga pro deník The Hollywood Reporter.

V předchozím díle Goldfinger z roku 1964 se zase Connery násilím zmocní postavy Pussy Galore, kterou hraje Honor Blackmanová. Autor knižní předlohy Ian Fleming v roce 1959 tuto scénu vysvětlil tak, že osahávání ze strany Bonda je jediným způsobem, jak se ženská hrdinka může "vyléčit ze své patologické lesbické orientace". Informoval o tom deník The Guardian.

Nejnovější bondovka Není čas zemřít, kterou režíroval Fukunaga, má být naopak dílem, kde jsou mužské a ženské postavy nejvíc rovnoprávné. Herečka Lashana Lynchová v 25. pokračování ztvárňuje agentku, která podle všeho převezme Bondův úkol. Agent 007 si totiž na začátku příběhu užívá ve výslužbě na Jamajce.

"Myslím, že někteří diváci budou při sledování nového Bonda křičet a kopat. Budou muset přijmout, že některé chování agenta 007 už je dnes nepřípustné. Díky bohu! Postava totiž vznikla v roce 1952, takže se mezitím leccos změnilo," zdůraznila výkonná producentka Barbara Broccoliová.

Podívejte se na trailer nové bondovky Není čas zemřít:

Trailer k filmu Není čas zemřít | Video: Metro Goldwyn Mayer
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 35 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy