Afriku čekají ničivá sucha. Horší, než jaká zažívá teď

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
20. 4. 2009 7:09
Stopy megasucha našli vědci v sedimentech
V uplynulých desetiletích zemřely kvůli suchu statisíce lidí. Kolik jich přežije megasucha?
V uplynulých desetiletích zemřely kvůli suchu statisíce lidí. Kolik jich přežije megasucha? | Foto: Reuters

Washington - Je-li nějaká část světa synonymem ubíjejícího sucha a s ním spjaté chudoby, pak je to africký Sahel. Pás stepí a savan na jih od Sahary, který se táhne od západu na východ napříč celým africkým kontinentem.

Na některých místech tu spadne pouhých 20 milimetrů srážek ročně. Tedy tolik, co v Česku naprší během jediného deštivého dne.

Jen v šedesátých letech minulého století zabila ničivá sucha v Sahelu přes 100 tisíc lidí. Vědci teď ale přišli s varováním: Etiopii, Súdán, Čad, Niger, Burkinu Faso, Mali, Senegal i Mauritánii čekají "megasucha", která se s těmi současnými nedají vůbec srovnávat.

S katastrofickou předpovědí přišli klimatologové z Univerzity v Arizoně. Svou studii zveřejnili v posledním čísle magazínu Science.

Souvislosti: Svět bude bojovat o vodu. Brzy bude scházet půlce lidstva

"Na tom, co jsme zjistili, je znepokojivé zejména to, že sucha z uplynulých let jsou - v porovnání s tím, co se dělo v minulosti - zanedbatelná," uvedl jeden z autorů zprávy, Timothy Shanahan, pro agenturu Reuters.  

V některých oblastech Sahelu naprší jen 20 milimetrů srážek za rok. Voda je tu vzácná.
V některých oblastech Sahelu naprší jen 20 milimetrů srážek za rok. Voda je tu vzácná. | Foto: Reuters

Jezerní sedimenty

Američané vycházejí z analýzy sedimentů, které odebrali ze dna jezera Bosumtwi v Ghaně.

Výzkum se v Bosumtwi neprováděl poprvé. Až dosud se ale analyzovaly usazeniny staré maximálně sto let.

Tým z arizonské univerzity šel podstatně dále: k dispozici měl vzorky staré až 3000 let. A vyčetl z nich, že skutečně ničivá sucha oblast postihla třeba před 600 lety.

Zatímco v současné době trvají období sucha v Sahelu roky či desetiletí, v minulosti se táhla i několik stovek let. Jedno takové megasucho - klimatologové používají anglický výraz "megadrought" - sužovalo subsaharskou Afriku v letech 1400 až 1750.

"Na obdobích sucha v tomto regionu je ohromující, že trvala tak strašně dlouho," cituje agentura AP Jonathana Overpecka, jednoho z členů výzkumného týmu. "Byla sucha, která trvala 30 až 60 let. A některá dokonce i čtyřikrát déle."

Čtyři pětiny Etiopanů pracují v zemědělství. Megasucha je o zdroj obživy připraví.
Čtyři pětiny Etiopanů pracují v zemědělství. Megasucha je o zdroj obživy připraví. | Foto: Naďa Straková

Co způsobí oteplení

Sedimenty mimo jiné prozrazují, že se období sucha v Sahelu opakují. Současné sucho tudíž samo o sobě není ničím výjimečným, nemá jej na svědomí globální oteplování.

Země jižně od Sahary mají přesto důvod, proč se klimatických změn obávat. 

Do konce století tu teploty stoupnou odhadem o 2,8 až 5,6 stupně Celsia. Pro zdejší obyvatele pak bude mnohem obtížnější období sucha přežít.

"Velká část západní Afriky se už teď dostala na samou hranici toho, co se dá ještě snést," upozorňuje Jonathan Overpeck v magazínu Science. "Kvůli klimatickým změnám se ale situace v budoucnu může výrazně zhoršit."

Na druhou stranu: Sahel nezažil jen megasucha, ale i mnohem radostnější období.

Byly doby, kdy i tady všechno kvetlo. Koruny tropických stromů, které před stovkami let rostly na březích kdysi mělkého jezera Bosumtwi, na některých místech vykukují z vody dodnes.   

 

Právě se děje

před 24 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy