Afghánistán zakázal dětem zbraně. Podporují kulturu násilí

jaz
Aktualizováno 23. 7. 2015 21:51
Dětské plastové makety zbraní mají podle úřadů na svědomí více jak stovku zraněných dětí. Navíc podpora dětských militantních her jen vede k agresi v dospělosti.

Kábul – Afghánské úřady zakázaly prodej dětských plastových zbraní. Reagují tak na nedávné oslavy konce ramadánu, kdy byly zraněny desítky dětí a teenagerů. Rozhodnutí rozpoutalo na sociálních sítích diskusi, zda by nebylo lepší zakázat plošně i skutečné zbraně, píše deník The Guardian.

"Ministr vnitra Nur-ul Haq Ulumi nařídil policii, aby zabavila všechny zbraně na hraní, které mohou vést k fyzické a psychické újmě," uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo. 

Hlavní motivací je omezit kulturu násilí v zemi, která je neustále pod hrozbou teroristických útoků protivládních organizací. Hrozí zde únosy, atentáty a násilné demonstrace, proto i české ministerstvo zahraničí důrazně nedoporučuje do Afghánistánu odcestovat.

Během svátku Eid al-Fitr (Svátek přerušení půstu), který označuje konec postního měsíce ramadán, je běžné vídat v ulicích děti s gumovými nebo plastovými kalašnikovy, pistolkami a puškami. Na zdánlivě nevinné hrátky s dětskými zbraněmi ale doplatilo minulou neděli více jak 100 dětí a teenagerů zraněním očí. 

Ministerstvo se snaží bojovat proti kultuře násilí již od dětských let. "To je pozitivní krok, který zabrání, aby děti až vyrostou, přešly na skutečné zbraně," napsal na Facebooku k novému vládnímu nařízení jeden z diskutujících. Na sociálních sítích se dokonce začalo řešit, jestli by neměl platit zákon zakazující prodej skutečných zbraní.

Ke stejnému nařízení přišli před časem i v Pákistánu v provincii Chajbar Paštúnchwá, kde kvůli snaze zabránit extrémistickému chování rovněž zakázali militantní dětské hračky

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy