A to ta pizza přijede úplně sama? V Houstonu začínají pizzu rozvážet samořízená auta

V americkém Houstonu začnou tento týden rozvážet pizzu samořízená auta. Projekt spouští americký řetězec pizzerií Domino's Pizza a start-up Nuro z kalifornského Silicon Valley. Využívají tak nárůstu objednávek během pandemie covid-19.
Domino's Pizza a Nuro začnou v Houstonu dodávat pizzu samořízenými auty | Video: Nuro, Domino's Pizza

Robotická společnost Nuro vyvinula pomalu jedoucí malé vozítko, které přepravuje balíky. Před svými konkurenty má náskok, protože americké regulační úřady jeho doručovací službu bez řidiče schválily už loni.

Doručování začne v Houstonu a pak se rozšíří na "mnoho zákazníků na mnoha místech", sdělil agentuře Reuters za Nuro Cosimo Leipold, který se ve firmě stará o vztahy s partnery. "Pro velké společnosti je obecně těžké najmout dostatek řidičů, aby uspokojily poptávku," rozvedl v e-mailu.

Vedle řetězce Domino's Pizza uzavřel start-up ohledně doručování zboží partnerství s maloobchodními prodejci Kroger či Walmart a zdravotnickou společností CVS Health.

Společnost Nuro založili dva bývalý inženýři z Googlu. Kapitál se jim podařilo získat od japonské technologické a investiční skupiny SoftBank Group a do start-upu investoval podnik Woven Capital, který spadá pod Toyotu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy