A to ta pizza přijede úplně sama? V Houstonu začínají pizzu rozvážet samořízená auta

V americkém Houstonu začnou tento týden rozvážet pizzu samořízená auta. Projekt spouští americký řetězec pizzerií Domino's Pizza a start-up Nuro z kalifornského Silicon Valley. Využívají tak nárůstu objednávek během pandemie covid-19.
Domino's Pizza a Nuro začnou v Houstonu dodávat pizzu samořízenými auty | Video: Nuro, Domino's Pizza

Robotická společnost Nuro vyvinula pomalu jedoucí malé vozítko, které přepravuje balíky. Před svými konkurenty má náskok, protože americké regulační úřady jeho doručovací službu bez řidiče schválily už loni.

Doručování začne v Houstonu a pak se rozšíří na "mnoho zákazníků na mnoha místech", sdělil agentuře Reuters za Nuro Cosimo Leipold, který se ve firmě stará o vztahy s partnery. "Pro velké společnosti je obecně těžké najmout dostatek řidičů, aby uspokojily poptávku," rozvedl v e-mailu.

Vedle řetězce Domino's Pizza uzavřel start-up ohledně doručování zboží partnerství s maloobchodními prodejci Kroger či Walmart a zdravotnickou společností CVS Health.

Společnost Nuro založili dva bývalý inženýři z Googlu. Kapitál se jim podařilo získat od japonské technologické a investiční skupiny SoftBank Group a do start-upu investoval podnik Woven Capital, který spadá pod Toyotu.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy