Jak pozorovat dnešní zatmění Slunce? Pozor na poškození očí

ČTK jaz, ČTK
20. 3. 2015 7:01
Svářečské brýle, disketa, nebo rentgen? Ne vše je bezpečné k pozorování jedinečného úkazu, který je k vidění dnes dopoledne.
Foto: Foter / CC BY-SA

Praha – V pátek 20. března bude mezi 9:37 a 11:58 k vidění zatmění Slunce, ke kterému dojde příště až za šest let.

Měsíc přikryje sluneční disk ze 74 procent, což z pátečního zatmění dělá největší úkaz, který se na obloze objeví, až do roku 2026. Samozřejmě vše záleží na počasí.

"Úkaz je vidět pouhým okem, ale k pozorování je třeba použít filtr," uvedl pro ČTK mluvčí Astronomického ústavu AV ČR Pavel Suchan, který nedoporučuje, aby někdo hleděl bez ochrany očí přímo do Slunce.

Odborníci varují i před podomácku vyrobenými ochrannými pomůckami nebo pochybnými filtry, které mohou vést k vážnému, nebo dokonce trvalému poškození zraku. Pod zatemnělými fóliemi, které mohou navozovat zdánlivý pocit bezpečí, se totiž rozšiřuje zornice, do které tak pronikne více škodlivého slunečního záření.

V žádném případě se nedoporučuje:

1. Obyčejné sluneční brýle neposkytnou před jevem, jako je zatmění Slunce, dostatečnou ochranu. Běžně totiž slouží k zastínění před prosluněnou krajinou, ne k pohledu přímo do žhavé hvězdy.

2. Okouřená sklíčka nad plamenem nejsou žádným speciálně vyrobeným filtrem, proto skrz ně prostupuje nebezpečné světlo, které může způsobit poškození zraku.

3. Velké nebezpečí představují i barevné kancelářské fólie, které si někteří vrství. I tato pomůcka propouští nebezpečné záření a člověk se vystavuje riziku poškození zraku.

4. Často užívanou ochranou je obyčejná disketa. Toto magnetické datové médium, mylně považované za dostatečné, je ve skutečnosti pouhé hazardování se zdravím. Rozhodně se nedoporučuje dívat se skrz kotouč diskety delší dobu přímo do Slunce.

5. V žádném případě by také lidé neměli ke sledování zatmění používat dalekohledy bez speciálních filtrů. "Sledovat zatmění Slunce hvězdářským dalekohledem bez filtru je hazard s vlastním zrakem. Hrozí spálení sítnice oka,“ říká Petr Kostrč z Astronomického ústavu.

Oproti tomu je řada pomůcek, které zaručí bezpečnost a nezkazí nám zážitek z astronomického jevu. Důležité je, aby obsahovaly vysoký UV filtr a postranní clony, jako mají například svářečské brýle. To proto, aby minimalizovaly dopad slunečního záření na sítnici.

Doporučované jsou například:

1. Speciální brýle a fólie určené přímo k pozorování slunečního zatmění, které lze zakoupit v hvězdárnách a planetáriích, jsou tou nejlepší variantou. Jsou lehké, ohebné a při koupi správných materiálů jsou i doma snadno vyrobitelné.

2. Bezpečné je také svářečské sklo hustoty 13 a vyšší, ovšem pozorovatel si musí být vědom, že barva Slunce se skrz svářečské brýle změní na zelenou či oranžovou.

3. Vhodná je také tmavá část rentgenového snímku. I z této fólie je možné si doma vyrobit vhodné brýle. Pozor ale na poškrábání. Zničená místa totiž lehce propouští sluneční záření.

4. Použít se dá také vyvolaný a osvícený negativ, skrz který vidíme, jak uvádí Česká astronomická společnost, žhavé vlákno žárovky, ale nic okolo.

 

Právě se děje

Další zprávy