Jak pozorovat dnešní zatmění Slunce? Pozor na poškození očí

ČTK jaz, ČTK
20. 3. 2015 7:01
Svářečské brýle, disketa, nebo rentgen? Ne vše je bezpečné k pozorování jedinečného úkazu, který je k vidění dnes dopoledne.
Foto: Foter / CC BY-SA

Praha – V pátek 20. března bude mezi 9:37 a 11:58 k vidění zatmění Slunce, ke kterému dojde příště až za šest let.

Měsíc přikryje sluneční disk ze 74 procent, což z pátečního zatmění dělá největší úkaz, který se na obloze objeví, až do roku 2026. Samozřejmě vše záleží na počasí.

"Úkaz je vidět pouhým okem, ale k pozorování je třeba použít filtr," uvedl pro ČTK mluvčí Astronomického ústavu AV ČR Pavel Suchan, který nedoporučuje, aby někdo hleděl bez ochrany očí přímo do Slunce.

Odborníci varují i před podomácku vyrobenými ochrannými pomůckami nebo pochybnými filtry, které mohou vést k vážnému, nebo dokonce trvalému poškození zraku. Pod zatemnělými fóliemi, které mohou navozovat zdánlivý pocit bezpečí, se totiž rozšiřuje zornice, do které tak pronikne více škodlivého slunečního záření.

V žádném případě se nedoporučuje:

1. Obyčejné sluneční brýle neposkytnou před jevem, jako je zatmění Slunce, dostatečnou ochranu. Běžně totiž slouží k zastínění před prosluněnou krajinou, ne k pohledu přímo do žhavé hvězdy.

2. Okouřená sklíčka nad plamenem nejsou žádným speciálně vyrobeným filtrem, proto skrz ně prostupuje nebezpečné světlo, které může způsobit poškození zraku.

3. Velké nebezpečí představují i barevné kancelářské fólie, které si někteří vrství. I tato pomůcka propouští nebezpečné záření a člověk se vystavuje riziku poškození zraku.

4. Často užívanou ochranou je obyčejná disketa. Toto magnetické datové médium, mylně považované za dostatečné, je ve skutečnosti pouhé hazardování se zdravím. Rozhodně se nedoporučuje dívat se skrz kotouč diskety delší dobu přímo do Slunce.

5. V žádném případě by také lidé neměli ke sledování zatmění používat dalekohledy bez speciálních filtrů. "Sledovat zatmění Slunce hvězdářským dalekohledem bez filtru je hazard s vlastním zrakem. Hrozí spálení sítnice oka,“ říká Petr Kostrč z Astronomického ústavu.

Oproti tomu je řada pomůcek, které zaručí bezpečnost a nezkazí nám zážitek z astronomického jevu. Důležité je, aby obsahovaly vysoký UV filtr a postranní clony, jako mají například svářečské brýle. To proto, aby minimalizovaly dopad slunečního záření na sítnici.

Doporučované jsou například:

1. Speciální brýle a fólie určené přímo k pozorování slunečního zatmění, které lze zakoupit v hvězdárnách a planetáriích, jsou tou nejlepší variantou. Jsou lehké, ohebné a při koupi správných materiálů jsou i doma snadno vyrobitelné.

2. Bezpečné je také svářečské sklo hustoty 13 a vyšší, ovšem pozorovatel si musí být vědom, že barva Slunce se skrz svářečské brýle změní na zelenou či oranžovou.

3. Vhodná je také tmavá část rentgenového snímku. I z této fólie je možné si doma vyrobit vhodné brýle. Pozor ale na poškrábání. Zničená místa totiž lehce propouští sluneční záření.

4. Použít se dá také vyvolaný a osvícený negativ, skrz který vidíme, jak uvádí Česká astronomická společnost, žhavé vlákno žárovky, ale nic okolo.

 

Právě se děje

před 10 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy