Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

4 tipy, jak poznat výhodný spořicí účet, který zhodnocením výrazně převyšuje ostatní

18. 9. 2020 16:54
Jakákoliv forma spoření je lepší, než nechat peníze na běžném účtu. Jaké ukazatele sledovat?
4 tipy, jak poznat výhodný spořicí účet, který zhodnocením výrazně převyšuje ostatní
4 tipy, jak poznat výhodný spořicí účet, který zhodnocením výrazně převyšuje ostatní | Foto: Getty Images

4 tipy, jak poznat výhodný spořicí účet, který zhodnocením výrazně převyšuje ostatní

Jakákoliv forma spoření je lepší, než nechat peníze na běžném účtu. Jaké ukazatele sledovat?

  1. Úroková míra a její podmínky

Prvním a hlavním ukazatelem by měla být úroková míra. Banky vždy uvádějí nejvyšší možnou dosažitelnou úrokovou míru, aby ji ale klient získal, zpravidla musí dodržet nějaké podmínky. Nejčastěji to bývá aktivní využívání běžného účtu, případně se úroková sazba mění podle toho, jaký je na účtu zůstatek.

Nejlepší úrokovou sazbou aktuálně disponuje Raiffeisenbank, která novým klientům nabízí spořicí účet s úrokovou sazbou 3 %. Po uplynutí 6 měsíců zvýhodněné sazby navíc činí úrok při aktivní využívání účtu 0,6 %, což je i tak více, než nabízí většina ostatních bank.

Žebříček spořících účtů
Žebříček spořících účtů | Foto: RaiffeisenBank
  1. Spoření do určité částky

Každá banka to má jinak. Například s účtem od Raiffeisenbank můžete výhodně spořit do částky 150 000 korun. To znamená, že vše, co je na spořicím účtu nad tuto částku, bude úročeno jinou sazbou. Je tedy třeba si uvědomit, s jakou částkou budete nakládat, a zda se vyplatí vybrat spořicí účet s nejvyšší úrokovou sazbou nebo třeba kombinaci více jednotlivých účtů.

  1. Poplatky

V dnešní době je spořicí účet většinou automaticky založený spolu s účtem běžným a jeho vedení je zdarma. Existují ale i výjimky, které toto pravidlo potvrzují. Stále je to parametr, který stojí za kontrolu.

  1. Výpovědní lhůta

Některé spořicí účty mají výpovědní lhůtu, a to v rozmezí od několika dnů až po jeden rok. V případě, že na finanční prostředky klient sáhne před vypršením této lhůty, nevyhne se vysokým poplatkům.

"Od délky výpovědní lhůty se zpravidla odvíjí úroková míra. Čím delší výpovědní lhůta, tím vyšší úrok. Účty bez výpovědní lhůty mají tu výhodu, že je z nich možné vybrat peníze kdykoliv a bez jakékoliv sankce," říká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.

Raiffeisenbank nabízí úrokovou míru 3 %
Raiffeisenbank nabízí úrokovou míru 3 % | Foto: RaiffeisenBank
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy