Prozkoumejte Mars s vozítkem Curiosity. NASA nabízí unikátní záběry rudé planety

jaz
2. 2. 2016 8:35
Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnil interaktivní snímky povrchu planety Mars. Záběry z pojízdného vozítka Curiosity, které právě na rudé planetě odebírá laboratorní vzorky, mohou uživatelé prozkoumat dopodrobna na svých mobilních telefonech i počítačích. K vidění jsou hory, písečné duny i samotné vozítko.
Foto: Facebook / NASA

NASA na svém profilu na Facebooku zveřejnila unikátní 360stupňové záběry Marsu, kde právě působí pojízdná robotická laboratoř Curiosity pátrající po mikrobiálním životě.

Povrch Marsu na severozápadním úbočí hory Mount Sharp teď můžou společně s vozítkem Curiosity zkoumat fanoušci kosmonautiky z celého světa. Informoval o tom zpravodajský web Huffington Post.

"Použijte svůj smartphone a prozkoumejte Mars v rozpětí až 360 stupňů," píše NASA ke zveřejněnému videu na svém Facebooku. Zájemci o nové záběry mohou pohybovat ramenem vesmírného vozítka a blíže se podívat na písečnou čtyřmetrovou dunu Namib, Marťanskou skálu nebo samotnou sondu Curiosity.

Některé záběry jsou kvůli kompresi mírně zkreslené.

Sonda Curiosity přistála na Marsu 6. srpna 2012. NASA ji vyslala, aby objevila starověké řečiště a určila, zda je na planetě mikrobiální život, což se jí také podařilo. Během loňského roku potvrdila nejen existenci vody, půdním průzkumem navíc zjistila, že se na Marsu dříve mohl opravdu nacházet život.

V současné době Curiosity nabírá a prosévá písek a zkoumá duny pro laboratorní analýzu. "Mise zkoumání písečných dun je zaměřena na porozumění tomu, jak vítr třídí zrnka písku v prostředí s menší gravitací a v mnohem menší atmosféře, než jsou dunová pole zkoumaná na Zemi," uvedla NASA k novým snímkům uveřejněným koncem ledna.

Písečné duny jsou aktivní a stěhují se vždy o jeden metr za rok, jak ukazují podle serveru Space.com sekvenční snímky pořízené z oběžné dráhy za posledních pár let.

Přes svoji pověst pusté planety bez života má Mars tekoucí vodu, která proudí při vyšších teplotách po svazích hor, tvrdí NASA. Vědci teď řeší otázky: Odkud voda pochází? A je na rudé planetě život? | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy