Karlu Krylovi by bylo 75 let. Stal by se hlasem národa, nebo by ho Češi ignorovali?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 4. 2019 8:11
Od narození Karla Kryla uplynulo 12. dubna 75 let. Jeho písně vždy provokovaly a dodnes málokoho nechávají lhostejným. Jedni ho berou jako klasika, legendu protestsongů své doby, pro jiné byl věčně nespokojeným kverulantem. Co by říkal na dnešní dobu a poslouchala by ho česká společnost? Podívejte se, co si o tom myslí jeho kolegové písničkáři a hudební publicisté.
Polská dokumentaristka Krystyna Krauzeová.
Polská dokumentaristka Krystyna Krauzeová. | Foto: ČTK

Krystyna Krauzeová: Protestoval by proti konzumu, korupci i aroganci vlády

Karel Kryl by protestoval proti konzumu, proti korupci v Česku, ale také proti aroganci vlády. Nechci přesně jmenovat proti komu, každý čtenář si to může domyslet. A Karlovi by určitě také nebylo lhostejné, co se děje v zemích bývalého Sovětského svazu, třeba jak je možné, že Rusko anektovalo Krym a celý svět mlčí. Myslím, že by byl častým hostem Svobodné Evropy, která stále vysílá do nesvobodných zemí. Určitě by měl co říct.

Krystyna Krauzeová (1967)  je polská dokumentaristka, která natočila o Karlu Krylovi dokument Bratříček Karel. Osobně se s Krylem znala, provázela ho po Polsku, on ji finančně vypomohl při jejích studiích. Dokumentem mu tento dluh chtěla splatit.

 

Právě se děje

Další zprávy