O sexuálním chování zvířat toho vědci již zjistili mnohé. Dopodrobna popsali i sex mezi těmi nejmenšími tvory – jak samička kudlanky nábožné pojídá při kopulaci samečka od hlavy, jak moucha kroužilka vyžaduje před sexuálním aktem od partnera svatební dar, nejlépe šťavnatý hmyz, či jak sameček pavouka křižáka nejprve zatahá nohou za pavučinu, aby družku upozornil, že jde ženich, nikoli potrava.
Vědci už mají rovněž zmapovanou homosexualitu zvířat u stovek živočišných druhů, nejčastěji se uvádějí šimpanzi bonobo, makakové, černé labutě, morčata či gazely. Homosexuální chování si vědci většinou vykládají tak, že zatímco samci jsou "při chuti" po celý rok, samičky jen v říji, takže samec se jde pak uspokojit za samcem. Do tohoto konceptu trochu nezapadají zoology popsané lesbické antilopy, které mají údajně sexuální styk několikrát denně.
Obecně se soudilo, že námluvy se uskutečňují prostřednictvím speciálních signálů, hlavně tedy hlasových či pachových, které přivábí zvíře stejného druhu a opačného pohlaví, zatímco jiné druhy na tyto signály nereagují, popřípadě je ani nezachytí.
Jenže podle prestižních vědeckých stránek Science.com výzkumníci na japonském ostrově Jakušima nedávno zjistili, jak spolu žijí téměř ve "společné domácnosti" samec makaka a samice jelena siky.
O tom, že japonští makakové a jeleni sika žijí již řadu let bez problémů společně, věděli již dříve, dokonce byli i svědky, že občas nějaký makak seskočil ze stromu a povozil se na srně. Nedávno však zjistili, že toto soužití přešlo v sexuální život.
Když neměl makak poblíž samici svého druhu, ukájel se na srně a ta si to nechala líbit. Výzkumníci rovněž odpozorovali, že jiné srny tohoto podnikavého makaka odmítaly a že on odháněl další makaky od své "družky".
Vědci mají ve volné přírodě zmapovaný pouze jeden podobný případ sexuálního vztahu mezi nepříbuznými druhy, a sice mezi lachtanem a tučňákem patagonským.
"V obou případech vědci předpokládají, že samci nebyli schopní získat partnera svého druhu a jejich zvýšená hladina hormonů jim velí poohlédnout se po lásce kdekoliv jinde," uzavírá článek webu Science.com.