Praha - Třikrát zazněl v sobotu večer při předávání Cen Alfréda Radoka za inscenační výkony v roce 2011 název pražského Divadla v Dlouhé.
Na základě hlasování více než osmi desítek kritiků a publicistů spolupracujících s časopisem Svět a divadlo získalo v jubilejním dvacátém ročníku toto prestižní ocenění za inscenaci hry Paula Claudela Polední úděl v režii Hany Burešové. Herečka Helena Dvořáková za ni převzala Radokovu cenu za ztvárnění role Ysé a Martin Černý za návrh scény.
Polední úděl je nejúspěšnějším počinem minulého roku. V anketě Divadelních novin se stal inscenací roku 2011, Dvořáková byla nominována za postavu Ysé na činoherní Thálii. Tato role jí již v říjnu přinesla Cenu Divadelních novin za herecký výkon sezóny. Příběh milostného čtyřúhleníku, do jehož dějové osnovy Paul Claudel projektuje drásavé osobní zážitky i niterné pochybnosti o Bohu a sobě samém, vyniká právě hereckými výkony a estetickou vytříbeností.
Čtěte také:
Drásavé pochyby o Bohu dominují i návrhům na Radoky
Na Thálie byli navrženi Kukura, Töpfer či Urbanová
Inscenací roku jsou podle DN drásavé pochyby o Bohu
Recenze: Poetické boží mlčení v Dlouhé
Divadelní výkon sezony patří koketě a femme fatale
Divadlem roku se stalo už potřetí Pražské komorní divadlo Dušana Davida Pařízka; úspěšný soubor působící v Divadle Komedie však tento prostor k 31. červenci kvůli nedostatečné podpoře pražského magistrátu opustí. Herec Martin Pechlát byl oceněn za výkon v inscenaci Legenda o svatém pijanovi, kterou na tomto jevišti nastudoval David Jařab.
Pařízek řekl, že bude režírovat v Národním divadle, což označil za výsledek seriózního vyjednávání šéfa činohry Michala Dočekala. "Měl pochopení pro to, že nechci pracovat jinde než v Komedii. Teď jsme se dohodli na textu, který mě zajímá - je to jedna z prvních her Václava Havla, které jsem četl. Na české první scéně budu rád. Je to šance setkat se i s těmi, s nimiž jsem dělal v Komedii - například s Martinem Pechlátem. Třeba bude možné i hostování některého dalšího z našich herců. Třeba z toho bude spolupráce, která umožní do jisté míry navázat na to, co jsme realizovali v Komedii," vysvětlil Pařízek.
Českou hrou roku se stali Jedlíci čokolády Davida Drábka, které uvedlo v autorově režii královéhradecké Klicperovo divadlo v dramaturgii Markéty Bidlasové. Radokovou cenou za hudbu byl odměněn Miloš Štědroň - tvůrce hudebního doprovodu k inscenaci Leoš aneb Tvá nejvěrnější, kterou v režii a úpravě Vladimíra Morávka připravilo brněnské Divadlo Husa na provázku.
Talentem roku 2011 byl vyhlášen herec Michal Isteník - člen brněnského divadla Buranteatr a činoherního souboru Městského divadla Brno.
V dramatické soutěži o nejlepší původní českou a slovenskou divadelní hru za rok 2011, kterou vyhlašuje Nadační fond Cen Alfréda Radoka, usilovalo o prvenství 64 textů šesti desítek autorů. Vítězem se stala hra Jana Kratochvíla s názvem Vladimirova děvka. Další dvě místa obsadili autoři Nenad Djapič (Vídeňský hřích) a Iva Procházková (Brutto).
Když zástupci Pražského komorního divadla děkovali za ocenění, zahrála jim kapela Divadla v Dlouhé symbolicky Valčík na rozloučenou. "Bylo to krásných deset let, přijďte se na nás ještě podívat, máte k tomu do července příležitost," komentoval to Pařízek. "Třeba budeme dělat něco dál," dodal režisér David Jařab.
Režisérka Hana Burešová ocenila, že se našlo tolik příznivců Claudela a její inscenace. Poděkovala i těm, kteří na jevišti nejsou vidět včetně dramaturga Štěpána Otčenáška a překladatele Vladimíra Mikeše.
Večer vtipně moderovali členové loni už počtvrté zvítězivšího souboru Dejvického divadla David Novotný, Lenka Krobotová a Václav Neužil.
Od roku 2005 je udělována zvláštní cena Českého rozhlasu 3 - Vltava textu, jehož rozhlasovou verzi tato stanice odvysílá. Letos ji získal Michal Foff za hru Otevřené okno.
Podle šéfredaktora časopisu Svět a divadlo Karla Krále se v posledních pěti letech objevují v nominacích jen dvě scény v první desítce pravidelně - Divadlo v Dlouhé a Pražské komorní divadlo. Letos si shodou okolností odnesla nejvíc vavřínů.
Mezi nominovanými herečkami byly nejčastěji Marie Málková a letos oceněná Helena Dvořáková. Rekordmanem českého divadla je však režisér Jan Antonín Pitínský, jehož inscenace zvítězily čtyřikrát a napříč kategoriemi získaly celkem 14 cen Alfréda Radoka.