V roce 2010 se tehdy čtrnáctiletá Petra a její sedmnáctiletý bratr Jakub rozhodli, že společně se svými vrstevníky založí ve čtyřtisícovém městečku Police nad Metují velký symfonický orchestr, který bude úplně jiný než všechny ostatní. Vypadalo to jako šílený nápad.
"Mně to přijde jako šílený nápad až teď," směje se Petra. "Protože když nám bylo čtrnáct a sedmnáct, tak nám na tom nic divného nepřišlo a brali jsme to jako samozřejmost. Ale čím jsem starší, tím víc si uvědomuji, jak ti dospělí byli skvělí a oduševnělí, když nám tenkrát vyšli vstříc. Když jsem jako v podstatě dítě přišla za starostkou Police, jestli by nám nepůjčila divadlo, že si tam budeme dělat orchestr. Nebýt starostky Idy a našeho taťky, tak by nic takového nevzniklo. Díky nim jsme měli skvělé zázemí."
Mnoho lidí možná ani netuší, kde taková Police nad Metují vlastně leží - u samotných hranic s Polskem, asi 15 kilometrů od Náchoda, pod Broumovskými stěnami a vrchem Ostaš.
Tohle městečko je známé především jako výchozí turistický bod pro návštěvu skalního města, pak také jako místo, kde se nachází Muzeum stavebnice Merkur. A v roce 1969 na sousední vesničku Suchý Důl spadl meteorit. Z Police ale také vylétlo několik "hudebních komet" - tak třeba slavný český hudebník, dirigent a trumpetista Václav Hybš nebo violoncellista a hudební pedagog Hanuš Wihan. I oni měli svá slavná hudební tělesa - Orchestr Václava Hybše, respektive Wihanovo kvarteto.
No a dnes třiadvacetiletá Petra, zdejší patriotka a obyvatelka sousedního Hronova, vede již osm let stále věhlasnější hudební těleso Police Symphony Orchestra.
Dnes má již 65 členů. Jak se jí podařilo seskupit kolem sebe tolik muzikantů? "Brali jsme to systematicky. Prošli jsme nejdřív naše kamarády a ti oslovovali své kamarády a ti zase další kamarády a tak se to nabalovalo."
Na první zkoušku Petra s bráchou Jakubem všechny obvolávali mobilem s obavami, aby vůbec někdo dorazil. Nakonec přišlo kolem třiceti lidí. "Ale my jsme chtěli být symfonický orchestr, takže to stále ještě bylo málo. Také jsme měli ze začátku dost těžké aranže. Psal nám je jeden místní nadšenec, který ale neměl tolik zkušeností se symfonickými orchestry. Bez něho bychom ale taky ani neodstartovali," vybavuje si těžké začátky Petra," vybavuje si těžké začátky Petra.
Půl roku sháněli lidi, rok zkoušeli a pak se uskutečnil první koncert. Většina členů jsou absolventi ZUŠ - z Náchoda, Hronova, Police nad Metují, Broumova či z Nového Města nad Metují. Těleso má ale i pár konzervatoristů, hlavně z Konzervatoře Pardubice. "Dojíždí hodinu a půl na zkoušku do Police a zase zpátky do Pardubic," popisuje zakladatelka.
Orchestr během prvních tří let existence zaujal diváky natolik, že za ním byli po stovkách ochotni putovat prakticky kamkoliv. A tak v roce 2014 Petra začala s benefičními večery zasazenými do zajímavých scenerií. Cílů je hned několik: nadchnout mladé lidi pro dobrou věc, oživit málo známé místo v regionu a vybrat peníze na Nadační fond Hospital Broumov. Ten mimo jiné zabezpečuje zdravotnické vybavení pro přestárlé nebo dlouhodobě nemocné pacienty.
Jako první místo pro benefiční večer si Petra vybrala nedaleký Polický vrch s barokní kaplí a chatou Hvězda, významné poutní a turistické místo Broumovska. Coby hosta pozvala zpěváka Ondřeje Rumla. Přišlo tehdy osm set lidí, zkrátka proto, že víc se jich tam ani už namačkat nemohlo.
Druhou benefici zasadila v roce 2015 do klášterní zahrady v Broumově, kam pozvala dirigenta Martina Kumžáka a zpěvačku Dashu. Přišlo asi 1500 diváků a tomu také odpovídaly prostředky vybrané pomocí dobrovolného vstupného na charitu. V roce 2016 se dočkala domácí Police nad Metují a její náměstí zažilo monstrózní spektákl s příběhem. A na Nadační fond Hospital Broumov přibylo dalších sto tisíc korun.
V roce 2017 hostil benefiční koncert Adršpach, show v plenéru byla opravdu velkolepá a na charitu směřovalo dalších 170 tisíc.
Vypadá to jako scénář k nějaké sci-fi, ale je to jen stručný popis reality. Koncem května získala Petra Soukupová za své aktivity Cenu Via Bona. Ovládla hned dvě kategorie - Mladý srdcař, pro mladé filantropy, kteří pomáhají jiným se zápalem a nadšením pro věc, a také Cenu diváků.
"Petra se umí obklopit šikovnými mladými lidmi, kteří jsou kreativní a jejichž mottem se stalo: ‚Srdcem!‘ A je to znát na všem, co se okolo této pozoruhodné mladé dívky a jejích přátel děje. Sami z toho nemají žádný zisk, ale zážitky a samotná příprava jsou pro ně víc. A jejich plány zdaleka nekončí, jsou stále smělejší," líčí Lucie Peterková, jež s PSO vystupuje jako moderátorka a Petru na cenu Via Bona nominovala.
Stále smělejší plány podtrhuje chystaný letošní benefiční večer. Pod názvem "Panta Rhei - Když Klučanka přihlíží…" se odehraje 31. srpna od 20 hodin v údolí Klučanka za Policí nad Metují. "Svah bude hlediště, rovinka obrovské jeviště pro hudebníky i tanečníky. Diváky budeme svážet autobusy, autem se tam nedá dostat," plánuje Petra. "To údolí je hrozně hezké, vlevo je krásný kopec Ostaš, napravo jsou vidět Kočičí skály, může se to hezky nasvítit…"
České naděje
V seriálu online deníku Aktuálně.cz "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.
Jde jim i o popularizaci jejich kraje. "Když jsme měli koncert v Adršpachu, tak málokdo i z místních věděl, že to místo, kde se nacházíme, se jmenuje Havraní město. A nyní zase zjišťujeme, že ani lidé z Police nad Metují často nevědí, kde je Klučanka. Člověk si pak uvědomí, že ačkoliv tu žijeme, tak to tu vlastně neznáme. Takže i to je jedna z rovin benefičních večerů," přibližuje zakladatelka.
Scénář večera zní opět tak trochu jako sci-fi, která se ale za pár měsíců stane realitou - na akci budou spolupracovat s baletem Národního divadla a s artisty, Petra plánuje pracovat i se vzdušným prostorem. Prý se dokonce uvažuje i o letadle či balónu. "Nechceme, aby to byl takový ten klasický koncert - že lidé přijdou, dají nějaké peníze, poslechnou si hudbu a odejdou. Chceme to ztvárňovat i jinak, aby to nebylo jen o hudbě," konstatuje tak samozřejmě, jako kdyby plánovala školní představení v tělocvičně.
PSO se podle Lucie Peterkové stalo pro mnoho mladých lidí odrazovým můstkem. Někdo dál studuje hudbu, další se aktivně zapojují do organizace neobvyklých akcí. Ty se zvolna stávají fenoménem a svou pověstí už dávno překročily hranice regionu. Na práci pro orchestr totiž nevyrostli jen hudebníci, ale i jiné profese. Ti, kdo se starali o propagaci na sociálních sítích, se vycvičili natolik dobře, že dnes úspěšně podnikají v marketingu, ti, kdo psali pro orchestr tiskové zprávy, dnes píšou do médií.
Díky Petře našly desítky dětí v hudbě smysl a začaly chodit o to ochotněji a nadšeněji do ZUŠ. Díky ní si také po vychození školy mají kde zahrát.
"Začínají se nám ozývat rodiče menších dětí, které chodí na nějaký hudební nástroj, že by moc rádi jednou hráli s námi, a to je pro nás největší ocenění, největší dík za to, co děláme," říká matka zakladatelka.
Jen během rozhovoru v zákulisí Smetanovy Litomyšle stačila instruovat hráče i dva dirigenty, kdy a kam se mají dostavit na večerní koncert, sehnala někoho, kdo by odnesl drahou hudební aparaturu do zázemí a naopak přinesl hudebníkům nějaké občerstvení mezi dvěma vystoupeními. Na dotaz, zda tu má všechno a všechny na povel, se zasměje a opraví mě: "Na povel? Spíše na starost. Já je všechny miluju, říkají mi ‚máma‘!"
"Každý normální koncert znamená desítky hodin příprav, každý velký benefiční večer stovky hodin. Takže to jsou desítky okamžiků, kdy jsem mohla sledovat, jak mladá dívka s obrovským talentem pro komunikaci s lidmi, s neskutečnou pokorou, ale i s nezlomnou vůlí dotáhnout věci k dokonalosti jezdí, telefonuje, píše, organizuje," líčí Lucie Peterková, moderátorka akcí PSO. "Dělá to na úkor vlastního spánku a vlastního pohodlí, povinnosti na gymnázium a později na brněnskou JAMU si plnila v nočních hodinách," dodává.
Nyní třiadvacetiletá "máma polického orchestru" neustále vlakem pendluje na trase Praha - Police - Ostrava. V Ostravě má přítele a pracuje tam na čtvrtúvazek pro Janáčkovu filharmonii, v Praze dává s dalšími mladými lidmi dohromady kreativní agenturu. V Polici nad Metují pak zkouší s orchestrem.
Petra umí nadchnout - nejen mladé muzikanty a diváky všeho věku, ale třeba i samosprávy okolních měst a obcí, CHKO Broumovsko, České dráhy. S nimi všemi již Petra na svých projektech spolupracovala. Nadchla už také mnohé jedince z podnikatelského sektoru, a to tak, že se z nich stali dlouhodobí a nadšení podporovatelé.
"Podle mě Petru nejvíc baví dokazovat, že když se člověk pro něco rozhodne a dává to smysl, lze najít dost spojenců. Baví ji dokazovat, že mladí lidé prostě mohou mít pevné hodnoty a na nich stavět. Ona má prostě prokazatelný talent být člověk, který nejprve vidí ty druhé a pak sebe. O jiných nepochybuje, o sobě neustále," vyjmenovává Lucka. Do nominace na Cenu Via Bona napsala v nadsázce i větu se smajlíkem, která vystihuje vše: "Zní to, jako by Petra byla svatá… A já občas váhám, jestli tomu tak opravdu není."
Dvojnásobné ocenění od Nadace Via má teprve měsíc, ale už nyní zaznamenala velký ohlas.
"Hlásí se nám spousta lidí, kteří se o nás dozvěděli až po vyhlášení této ceny, a to napříč z celého Česka i ze Slovenska. Většinou také pořádají benefiční akce a chtěli by, abychom u nich zahráli," líčí mladá filantropka.
Nabídky mají od Dobříše po Trenčín. Ozvala se jim ale také agentura s možností koncertu v Obecním domě. "Já to pořád říkám, že zázraky se dějí," směje se Petra. Kdo by ale čekal, že po této nabídce nadšeně vystartuje jako po další velké metě, byl by překvapen.
"Důvodů bylo více, ale jedním z nich i to, že chtěli třicetičlenný orchestr a já je nemůžu a ani je nechci dělit - že bych vzala půlku a půlku ne," vysvětluje se smíchem.
V roce 2020 bude Police Symphony Orchestra slavit deset let existence, již teď se chystají velké koncerty. "Ale jinak žádné velké cíle nemám. Respektive ten největší cíl je, aby vše fungovalo i za dvacet let aspoň v tom rozsahu jako nyní," přeje si Petra Soukupová.
Video: Tak to vypadá, když Police Symphony Orchestra nechá dirigovat diváky