Mariánské Lázně - Již čtyři roky po sobě se stal Matyáš Bělohradský (13) z Mariánských Lázní žákovským mistrem republiky v krasobruslení, počtvrté za sebou vyhrál také Český pohár. Přeřadili ho radši do juniorů. Na špičkové úrovni zvládá vedle toho i housle a klavír. Matyáš Bělohradský je další velký talent, který redakce Aktuálně.cz představuje v rámci svého seriálu České naděje.
Krasobruslit se učí již od tří let, ve čtyřech letech udělal první piruetu, v šesti vyhrál první medaili. Na ledě stráví až 23 hodin týdně. Je mimo jiné padesátinásobným vítězem Velkých cen.
Vizitka Matyáše Bělohradského
Krasobruslení: Vítěz 50 Velkých cen ČR, 4x mistr ČR, 4x vítěz Českého poháru, vítěz Evropského kritéria, 4x vítěz ankety nejlepší sportovec Karlovarského kraje, člen Sportovního centra mládeže v Praze, vítěz Olympiády dětí a mládeže.
Hra na housle: Národní soutěž ZUŠ ve hře na smyčcové nástroje - 1. místo v okresním kole 2012, 2014, 1. místo v krajském kole 2012, 3. místo v krajském kole 2014
Hra na klavír: Národní soutěž ZUŠ ve hře na klavír - 1. místo v okresním kole 2012, 2014, 2. místo v krajském kole 2012, 3. místo v krajském kole 2014
Zdroj: bratribelohradsti.cz, zlatyorisek.cz
Kromě toho ale zvládá tenhle úspěšný reprezentant SKK Karlovy Vary na "vrcholné úrovni“ i hru na housle a na klavír. I zde se většinou umisťuje na stupních vítězů.
Na třináctiletého kluka docela hodně aktivit. "Nejdřív bylo krasobruslení. To už dělám od tří let. První medaile byla v šesti letech. V pěti letech jsem přibral klavír, housle asi v devíti letech," popisuje Matyáš.
Housle a klavír jako relax, do školy nechodí
Jak se to dá vůbec všechno zvládat, ještě na takovéto úrovni? "Když přijdu z tréninku, tak ještě cvičím na klavír a na housle, beru to jako odpočinek," vysvětluje mi jednoduše a s úsměvem.
Jak se do toho vejde škola? "Ta už se do toho nevejde, musím se učit doma. Učí mě mamka a taťka," říká.
Stejně jako jeho staršího bratra Jirku, úspěšného krasobruslaře a klavíristu. Jednou za půl roku chodí na přezkoušení.
"Oni jsou naštěstí chytří, takže moc učení s nimi není potřeba. Nevíme, jak to bude probíhat na gymnáziu, to se uvidí,“ říká tatínek.
Matyáš v pouhých 13 letech přešel mezi juniory, o dva roky dříve, než měl. Jeho bratr je nejmladší právoplatný junior. Přesto soutěže vyhrávají.
Někdy se stane, že Matyáš soutěž vyhraje, a porazí tedy i svého staršího bratra. Pro oba je ale tato bratrská konkurence velká motivace.
Jiří navíc úspěšně jezdí i v páru. A i zde sbírá první místa včetně mistra republiky.
Oba bratři už jsou v juniorské reprezentaci. "V současné době jsou čtyři velmi nadějní čeští krasobruslaři. Mezi nimi tedy dva naši,“ říká tatínek.
Z mladého talentu by mohl být krasobruslař, houslista, nebo klavírista. On má už teď jasno. "Určitě se chci věnovat především krasobruslení. Rád bych ale dál hrál i na housle. Jdou mi víc a také mě víc baví než klavír," říká. Tomu odpovídá i jeho týdenní program, v němž je tréninkům na ledě vyhrazeno až 23 hodin.
Bohatý program je náročný a nákladný i pro rodiče. Vedou synům diáře, kdy mají kde být, a starají se o celou logistiku. "Na tréninky nás vozí většinou mamka, protože to je trenérka krasobruslení, ale nás netrénuje," vysvětluje Matyáš.
"Není to jednoduché. Navíc oni dělali různé sporty a holt zůstali u toho nejnáročnějšího a nejdražšího," kroutí hlavou tatínek.
Uvažuje Matyáš třeba už i o olympiádě? "Ano, mám to spočítané. Ta, co bude teď, tak ta ještě ne, ale ta, co bude následovat, tak tam už bych se rád objevil."