Čína zakázala Animal Crossing. Lidé ve hře kritizovali vládu a podporovali protesty

Magazín Magazín
14. 4. 2020 13:04
Hra Animal Crossing: New Horizons určená pro konzoli Nintendo Switch zmizela na čínských on-line obchodech z prodeje. Stalo se tak poté, co ji aktivisté v době pandemie koronaviru začali používat k tomu, aby alespoň v prostředí internetu dál bojovali za politickou nezávislost Hongkongu.
Videohra Animal Crossing: New Horizons
Videohra Animal Crossing: New Horizons | Foto: Nintendo

Populární simulátor Animal Crossing: New Horizons hráčům umožňuje, aby si podle svých představ vytvořili vlastní virtuální ostrov a pak na něj přizvali herní avatary dalších lidí. Jak ovšem informoval britský deník The Guardian, někteří hráči podporovali ve virtuálním světě demokratické hnutí v Hongkongu.

Ve hře se tak objevovala kritika namířená proti čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi nebo hongkongské političce Carrie Lamové. Ta svým návrhem zákona o vydávání občanů Hongkongu do pevninské Číny loni vyvolala vlnu protestů, kterou na začátku tohoto roku přerušila až šířící se pandemie onemocnění covid-19.

"Vypuknutí pandemie koronaviru nám znemožnilo dál pořádat demonstrace ve fyzickém prostředí. Nic nám ale nebránilo, abychom v protestech pokračovali na internetu. Museli jsme jen být dostatečně kreativní, abychom si našli vhodný nástroj, a tahle nová videohra nám ho přinesla," vyzdvihl známý aktivista Joshua Wong.

Ten na Twitteru v uplynulém týdnu sdílel screenshot ze hry, na kterém jeho postava držela transparent s nápisem "osvoboďte Hongkong, chceme revoluci, a to hned". "Pro mnoho lidí po celém světě může být hra způsobem, jak promítnout své ideály alespoň do virtuálního světa," doplnil Wong.

Krátce poté, co aktivista snímek ze hry na svém twitterovém účtu zveřejnil, však byl simulátor stažen z čínského internetového obchodu Taobao, který funguje na podobném principu jako eBay, a postupně začal mizet i z nabídky menších webů v zemi. Není jisté, jestli se tak stalo po zásahu čínských cenzorů, nebo hru ze svých databází proaktivně odstraňují sami distributoři.

Právě na platformě Taobao, kde si uživatelé přeprodávají různé produkty mezi sebou, se hra objevila v době, kdy v Číně ještě nebyla oficiálně dostupná. Podle zpravodajské stránky Ping West zaměřené na novinky ze světa technologií dostali prodávající na Taobao minulý týden zprávu, která v případě Animal Crossing: New Horizons nařizovala zákaz další distribuce.

Čínská vláda hry přísně reguluje, ale k zákazu zmíněného simulátoru zatím nevydala žádné veřejné stanovisko. Wong se svěřil, že ho nyní někteří herní fanoušci obviňují za to, že jejich oblíbenou hru stáhli právě kvůli němu. Herní publicista Daniel Ahmad na druhou stranu prozradil, že prodej Animal Crossing dál pokračuje prostřednictvím soukromých zpráv na sociálních sítích.

Nejde přitom o první případ, kdy protestující v Hongkongu využili nějakou videohru k občanskému aktivismu. Loni se symboly demonstrací dostaly například do hry GTA Online a mapy ve hře Pokemon Go aktivistům zase posloužily k tomu, aby si dali vědět, kde se bude demonstrovat.

 

Právě se děje

Další zprávy