VIDEO Pawlowská či Viewegh předčítali ve vlaku. Bojovali s hlášením zastávek

18. 9. 2015 22:15
Kdo nastoupil tento týden do dvoupodlažní jednotky CityElefant, mohl na čtyřsedačce potkat Irenu Douskovou, Halinu Pawlowskou, Michala Viewegha, Jáchyma Topola či některého jiného spisovatele, kterak předčítá ze svých knih a snaží se přehlušit drkotání vlaku a hlášení zastávek. Cílem festivalu Čtení ve vlaku je přivést literaturu a její autory k cestujícím a ukázat, jak je možné si zpříjemnit cestování.
V osobních vlacích do Berouna, Nymburka či Lysé nad Labem mohli cestující během jízdy poslouchat autorská čtení českých spisovatelů, uvelebených v poschodí na čtyřsedačce. | Video: Zuzana Hronová

Fotogalerie – Cestující uvyklí na stereotypní každodenní jízdu vlakem do práce či z práce jsou zmateni. Do jejich vlaku míří slovutný spisovatel, pronásledován hordou studentů s kamerami a fotoaparáty.

Aby toho nebylo málo, ten spisovatel nechce ani tak cestovat, jako číst své knihy. Tedy ne pro sebe, ale veřejně pro cestující.

Někteří instinktivně prchají, jiní usedají v mezipatře dvoupatrové jednotky CityElefant a z bezpečí vše sledují. Čte se totiž v poschodí na čtyřsedačce. Odvážlivci jdou do patra a nadšeně poslouchají, jednotlivé ukázky odměňují potleskem.

"Tak je to nejlepší, člověk má možnost volby a není nikde držen nedobrovolně. Pak poslouchají jen opravdu ti, kteří mají o čtení zájem," říká pro Aktuálně.cz spisovatelka Irena Dousková.

Spisovatelé se shodovali, že nejlépe se jim osvědčily krátké povídky. "Čím kratší, tím lepší, člověk stačí dojít k pointě, někdy i dříve, než zazní hlášení zastávky," vypráví Dousková.

"Krátké povídky já bohužel nemám, jinak bych je také četl," přidává se Michal Viewegh. "Takhle se mi do jedné povídky vešlo šest hlášení stanic."

Od pondělí 14. září až do pátku 18. září ve vlacích četli například Irena Dousková, Jáchym Topol, Michal Viewegh nebo Emil Hakl. To vše v rámci festivalu autorského Čtení ve vlaku.

Shodují se, že vlak patří k nejoriginálnějším místům, na nichž předčítali, byť zažili už leccos.

"Já jsem například četl v Hradci Králové v dámském klubu. V hledišti bylo tři sta žen a žádný chlap," líčí Michal Viewegh.

Irena Dousková říká, že kromě vlaku už také četla na několika lodích, spisovatel a cestovatel Josef Formánek zase vzpomíná na autorské čtení v pralese.

"Já už jsem lidem četla ze svých knih na koupališti, u moře a také na Sněžce," vyjmenovává Halina Pawlowská.

Udržet pozornost čtenáře bylo v improvizovaném prostředí náročné. "Schválně jsem četla povídky, které na autorských čteních či na mé talkshow bezvadně fungují, ale tady bylo příliš hluku a lidé často byli soustředěni na něco úplně jiného," sděluje své dojmy Halina Pawlowská. "Každopádně si ale myslím, že Čtení ve vlaku je dobrý nápad," dodává autorka více jak dvacítky knih, jež právě finišuje s dalšími dvěma - kuchařkou a souborem povídek.

 

Právě se děje

Další zprávy