Zarostlé podpaží je sexy. Ženy propadají novému trendu

Petra Jansová Petra Jansová
22. 6. 2015 9:20
Diskuse na téma holit, či neholit v poslední době sílí. Některé ženy depilaci považují za součást hygieny, jiné za nežádoucí módní diktát.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinsktock

Praha - "Chceme ženám ukázat, že mají možnost volby a mohou nakládat se svým tělem, jak uznají za vhodné," nechala se nedávno slyšet mladá Američanka Roxie Hunt. Kadeřnice ze Seattlu totiž patří do tábora odpůrců holení podpaží a k boji s módním diktátem vyzývá na svém blogu i další ženy.

Podobné hnutí jako v Americe vzniklo i na opačné části zeměkoule. Čínské feministky dokonce soutěžily na tamní sociální síti Weibo o nejhezčí zarostlé podpaží.

"Muži mají mnohem větší svobodu v rozhodování se, jak naloží se svým tělem. Nechci, aby se z neholení stal podobný diktát jako z holení. Jde mi o to, aby lidé nepovažovali zarostlé podpaží za nechutné, nehygienické nebo neženské," uvedla jedna z hlavních propagátorek neholení se a prominentní feministka Xiao Meili v rozhovoru pro The New York Times.

Do boje s většinovým názorem, že holení je nedílnou součástí hygieny, se zapojila i řada celebrit, například americká herečka Gwyneth Paltrow nebo britská modelka Kate Moss.

Lékaři proti holení?!

Skupinu odpůrců vyholených podpaží u žen mocně povzbuzuje řada lékařských studií, podle kterých holení způsobuje zdravotní problémy, ať už dermatologického, nebo gynekologického rázu.

Dermatoložka Kateřina Klauzová z pražské kliniky Asklepion sice potvrzuje, že kůže bez ochlupení je hygieničtější, zároveň připouští, že holení může nabourat přirozenou lidskou imunitu.

"Kůže bez ochlupení se udržuje v lepší hygieně, je však pravda že samotným holením se kůže poškozuje, utvářejí se v ní mikro poranění a tím dochází k prolomení kožní přirozené ochrany proti vnějším vlivům – bakteriím, virům i alergenům,“ říká. Klauzová také tvrdí, že kvůli narušení kožní bariéry v intimních místech může docházet ke snadnějšímu přenosu pohlavních chorob.

Na základě zkušeností ze své praxe potvrzuje, že počet Čechů, kteří podstupují různé techniky vedoucí k odstranění ochlupení, v posledních letech podstatně narostl. Mezi stále častější zákazníky patří i muži.

Today hazzzzz be consistently chill AF #evengotsomecleanindone #fuckyeah

Fotka zveřejněná uživatelem Miley Cyrus (@mileycyrus),

Že se z hygienické praktiky, známé už ve starověkém Egyptě nebo Řecku, stal v poslední době takřka módní diktát, potvrzuje i biolog a antropolog Jan Havlíček z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. "Trend holení dospěl do pomyslného vrcholu a v nejbližší době bude mít zřejmě klesající tendenci. Módní diktát se bude oslabovat a spíš bude docházet k jeho diverzifikaci," říká.

"To, že existují určité skupiny, které mají potřebu například prostřednictvím sociálních sítí ukazovat zarostlá podpaží, jen potvrzuje, že jde stále o něco výjimečného. Kdyby to tak nebylo, nebylo by potřeba zarostlé podpaží demonstrovat, " upozorňuje Havlíček.

Podle něj mají různé kultury rozlišné tendence modifikovat svoje tělo a právě holení je jednou z těchto úprav. "V naší kultuře je vnímáno jako součást standardů krásy, a proto to lidé dělají," dodává s tím, že jakmile trend praktikuje přes 50 procent populace dané kultury, stává se z něj módní diktát.

Havlíček zároveň podotýká, že z kulturní praktiky se například v USA stala už hygienická norma, přestože v Severní Americe se úprava ochlupení začala provozovat až po roce 1915, kdy přišla firma Gillette s masivní kampaní na holení podpaží.

Kdo se neholí, není Čech

Podle sexuologa Pavla Turčana jsou v Česku lidé, kteří se holí, stále ve většině. Například v případě holení na intimních místech je to podle něj až 95 procent žen, u mužů pak o 10 procent méně. Připomíná, že samozřejmě existují i lidé, které přitahuje přirozený vzhled. "Co můžeme ale dnes označit jako přirozené?" naráží na nejednoznačný přístup ke standardům krásy.

Turčan závěrem dodává, že podle zkušeností z jeho praxe převažuje zvyk ochlupení v intimních partiích vyholovat nebo upravovat. Ochlupení na těle pak věnuje péči až 80 procent žen.

"Nechme se ale překvapit, co nám vývoj přinese dále," uzavírá.

 

Právě se děje

Další zprávy