Videohry jako olympijský sport? Rozhodnou peníze než národní hrdost, hráči totiž vydělávají miliony

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
12. 8. 2016 10:00
Vedle plavců, fotbalistů a tenistů se možná na jedné z příštích olympiád objeví i hráči videoher. Zástupci sportovního soutěžení v počítačových hrách se totiž snaží dostat tzv. eSports na olympijské hry. Na ukázku toho, jak by takové soutěžní klání mohlo vypadat, se mohou podívat již diváci v Riu, kde se odehraje turnaj ve hře Smite. Oficiální požadavek o zařazení mezi olympijské sporty už řeší i Mezinárodní olympijský výbor.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: artubr / Foter / CC BY

V sobotu 13. srpna vyvrcholí největší eSports (sportovní soutěžení hráčů počítačových her) turnaj na světě: The International. V něm se hráči střetávají ve strategické videohře Dota 2, která proti sobě staví dva týmy po pěti hráčích. 

Turnaj, který loni vynesl vítězné pětici více než 6,6 milionu dolarů, se letos poprvé dostane k českým televizním divákům. Stanice Prima Cool totiž nabídne ze závěrečného play-off přímý přenos. Ten bude doplněn o český komentář, který obstará herní novinář Zdeněk Princ společně s dvojicí předních českých hráčů Danielem Gorolem a Vladimírem Chadimou.

Prima se rozhodla turnaji věnovat poté, co si počátkem července vyzkoušela živé vysílání na hře Counter Strike: Global Offensive. Vysílání tehdy přineslo televizi sledovanost zhruba 140 tisíc diváků. Další se koukali na internetu. 

Videohry na olympiádě?

Shodou náhod se turnaj pořádá v době, kdy v brazilském Riu probíhá letní olympiáda. Myšlenka spojení videoherního turnaje a olympiády však zcela náhodná není.

O propojení esports s hrami se pokouší například nedávno založená iniciativa eGames. Ta se poprvé v omezené míře představí na letošních hrách, kde bude součástí britského domu, ve kterém zorganizuje miniturnaj čtyř zemí (Británie, Kanada, USA a Brazílie) ve hře Smite.

Iniciativa se dle vlastních slov snaží utvářet souboj národních týmů, které nebudou soutěžit o velké peníze, nýbrž o národní hrdost a cenné kovy.

Záštitu nad projektem převzala britská vláda v čele s dnes již bývalým ministrem kultury Edem Vaizeym. Zatímco letošní ročník bude fungovat spíše jako ukázka, do dalšího olympijského cyklu už by měly vzniknout národní kvalifikace a turnaj bude rozšířen i o další hry.

Zatímco projekt eGames je zatím na startu, existují jiné iniciativy, jejichž snaha začlenit eSports do programu olympijských her je daleko výraznější. Například jihokorejská Mezinárodní federace e-Sports (IeSF) letos na jaře zažádala Mezinárodní olympijský výbor (MOV), aby uznal soutěžní hraní videoher jako oficiální olympijský sport.

Výbor výzvu přijal a zaslal federaci detailní požadavky toho, co musí žadatel o zařazení do olympijského sportu splnit. Pokud se to federace podaří a splní kritéria, první proces uznání proběhne letos v prosinci.

eSports spolupracují i s atletickou federací

IeSF se v posledních letech snaží pomocí spolupráce s různými mezinárodními sportovními členy pozvednout renomé eSports ve sportovním sektoru. V roce 2013 se stala například oficiálním signatářem Světové antidopingové agentury. Spolupracuje s Asijským olympijským výborem, je členem mezinárodní asociace sportů TAFISA, na podzim bude pořádat již osmý ročník mezinárodního turnaje, ve kterém se střetnou zástupci 37 zemí ve hrách League of Legends, CS: GO a Hearthstone.

Pomyslným vrcholem je pak podpis spolupráce s Mezinárodní asociací atletických federací (IAAF), se kterou se přes jeden ze svých programů pokouší zlepšit vztah mladých lidí ke sportu.

"eSports je jeden z nejrychleji rostoucích sportů na světě a my jsme nadšeni, že můžeme být prvním řídicím orgánem, který se spojil s IeSF," řekl tehdy na tiskové konferenci generální zástupce IAAF Nick Davies.

Možnost zařadit eSports na jednu z dalších olympiád naznačuje také volba nových sportů na hry do Tokia, kam MOV přibral skateboarding, surfování, závodní lezení, baseball, softball a karate.

"Chceme přivést sport k mladým lidem. S tím, kolik možností jim současný svět nabízí, nemůžeme čekat, že automaticky přijdou k nám. My musíme za nimi," odůvodnil rozhodnutí prezident MOV Thomas Bach. Ve světle těchto slov pak myšlenka hraní videoher jako olympijského sportu nezní zcela zvláštně.

Otázkou zůstává, jestli by soutěž skutečně dokázala přilákat ty nejlepší. Se zájmem top hráčů se letos potýkají i "klasické sporty" jako golf či tenis.

Peníze jsou často zajímavější než národní hrdost

Navzdory tvrzení, že neúčast špičkových hráčů plyne z obavy nakažení virem zika, kolují teorie, že sportovci svou účast odřekli z daleko pragmatičtějších důvodů. Například v tenise se oproti minulým hrám za olympijský turnaj nerozdávají žádné body do žebříčků ATP a WTA. I peníze jsou za vítězství spíše drobné. Třeba američtí sportovci získají za zlatou medaili "jen" 25 tisíc dolarů, ti čeští zhruba 70 tisíc.

Jen pro porovnání, wimbledonský tenisový šampión si odnese necelé dva miliony dolarů, podobnou částku pak získá i vítěz golfového turnaje PGA Championship.

Peníze na nejlepších turnajích eSports se pohybují rovněž v milionech dolarů. I proto je třeba při této spekulaci přemýšlet nad variantou, že pokud se soutěžní hraní videoher skutečně dostane mezi olympijské sporty, mezi nejlepšími hráči o něj zkrátka nebude zájem.

Podobně jako u jiných velmi dobře dotovaných sportů jsou často peníze důležitější než národní hrdost. V případě kolize termínů (jako je tomu v letošním roce) se tak dá předpokládat, že by volba hráčů padla na The International.

Propojil jsem technické myšlení s uměleckou částí, to se lidem v Americe zalíbilo, a proto jsem dostal první zakázky, říká Jaroslav Beck. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy