VIDEO U blobu z Lega mi chybí Klaus s bagrem, říká Kaplicky

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
26. 5. 2015 17:00
Rozhovor s Eliškou Kaplicky nejen o slavném blobu, ale i o roztříštěnosti uměleckých sbírek v Praze a o nejasné kulturní tváři metropole.
Video: Zuzana Hronová

Praha - Pražská zastupitelka a filmová producentka Eliška Kaplicky tento týden slavnostně odhalila ve Veletržním paláci Národní galerie model Národní knihovny - slavného blobu - postavený z Lega.

Na stavbu padlo 200 tisíc kostiček slavné stavebnice a stavitel Eduard Hybler strávil konstrukcí "Chobotnice" 500 hodin. Nadační fond Kaplicky Centre mu poskytl kompletní projektovou dokumentaci, bez které by blob takto věrně nikdy nepostavil.

Slavnostní odhalení blobu z Lega se koná ve Veletržním paláci Národní galerie. O několik poschodí výše probíhá výstava Výkresy vašeho manžela Jana Kaplického. Vy ale na tuto budovu coby "svatostánek" národního umění máte svůj názor…

Eliška Kaplicky: Toto není ideální prostor pro vystavování umění. Bylo by úžasné, kdybychom vypsali v pořadí druhou mezinárodní architektonickou soutěž, jejíž výsledky by byly nezpochybněny.

Je ještě realizace "Chobotnice" hlavním hnacím motorem nadace Kaplicky Centre, pečující o umělecký odkaz rodiny Kaplických?

Realizujeme výstavy po celém světě, vydáváme publikace. To je ta hlavní činnost. Realizace staveb je až vedlejší. Když někdo přijde s nápadem realizace, tak zvažujeme okolnosti, aby dílo nebylo devalvováno. Když dáme souhlas, dohlížíme, aby bylo vše do nejmenších detailů dotáhnuto. Třeba tady v případě modelu z Lega jsme řešili i takové detaily, jako zda nahradit stříbrné díly šedými, protože stříbrná varianta by vyžadovala, aby tvůrci svezli limitované edice stříbrných kostiček z celého světa. Je to vždy o hledání řešení a o ústupcích.

Jaký vidíte nejpalčivější problém Prahy z hlediska architektury a umění?

Sbírky umění jsou tady po Praze hrozně roztříštěné. Největší nouzi cítím v moderním umění. Je ho potřeba centralizovat a zastřešit. Velmi roztříštěná je také Galerie hlavního města Prahy, pod kterou spadá spousta prostor a budov. Sochy jsou tu tak porůznu umístěné, část na Trojském zámku v nevyhovujících prostorách, část v Lapidáriu na Výstavišti, kam se už další nevejdou. Chybí nám prostor pro umění a také pro nějaký symbol dnešní doby.

Kde podle vás všechny projekty váznou?

Jelikož jsem původem filmová producentka, přirovnám to k oblasti filmu. Přirovnala bych to k době po revoluci, kdy jsme se ve filmu radovali, že konečně přišla doba volnosti a kreativity a teď všichni ti scenáristé vyndají ze šuplíků svá díla a budeme zavalení tvorbou a budeme mít Oscary. A nic. Myslím, že si musíme chvíli počkat. Školy architektury chrlí studenty v šílené kvantitě, ale ta kvalita nám chybí.

Co byste radila?

Důležité je otevřít se směrem za hranice, poučit se zvenku.

Je to podle vás i přílišnou konzervativností těch, kteří o podobných stavbách rozhodují?

To si nemyslím. Třeba památkáři dělají svou práci podle mě správně. Například s novou budovou Národní knihovny neměli vůbec problém. Památkáři naopak takovou budovu chtěli a byli ti poslední, kdo by tomu bránili. Konzervatismus tu byl na straně prezidenta Klause, jenž ostatně pochází z konzervativní strany…

A pak tehdy v otázce vhodnosti blobu pro Národní knihovnu zázračně obrátil i tehdejší pražský primátor Pavel Bém, když zjistil, že se návrh nezamlouvá prezidentu Klausovi….

No jo, další konzervativec. S těmito lidmi je problém. Ale architektura je vždycky politikum a vždycky bude. Jsem šťastná, že máme teď pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou, která podobné projekty podporuje.

Říkala jste, že před modelem Chobotnice z Lega chybí Václav Klaus na bagru, jak bourá stavbu. Bude tam pak na výstavě na Lipně?

Já doufám, že ho tam dají, bylo by to pěkné a symbolické. Ale tady ve Veletržním paláci by to bylo trošku nebezpečné, pan Knížák by mohl řádit.

 

Právě se děje

Další zprávy