Po 44 letech ve vězení zažil kulturní šok. Každý se sluchátky v uších je pro něj agent CIA

jaz
28. 11. 2015 10:03
Američana propustili po 44 letech z vězení, teď zažívá každodenní střet se společností, která se během desítek let radikálně proměnila. Svět zaznamenal technologický pokrok, obchody přetékají potravinami a lidé se dívají jen na displeje svých mobilních telefonů. Podobným rozčarováním procházejí tisíce vězňů, kteří většinu svého života nevěděli, co je to svoboda.
Video: YouTube

New York – Bývalý vězeň Otis Johnson byl zatčen před 44 lety. Po propuštění na svobodu se musí vyrovnat se změnou, kterou společnost za čtyři desetiletí prošla. O osud nedávno propuštěného muže se začala zajímat i anglická verze stanice Al Jazeera, která s Otisem natáčela v ulicích New Yorku.

Otis Johnson byl ve svých 25 letech odsouzen za pokus o vraždu policisty. Odseděl si 44 let a v létě loňského roku byl propuštěn s dokladem totožnosti, dvěma lístky na autobus a 40 dolary do začátku (v přepočtu asi tisíc korun).

Střet s realitou byl pro bývalého vězně velmi obtížný, předpokládal, že venku panují stále 70. léta. Vše zvládá díky neziskové organizaci z Harlemu, která mu poskytuje ubytování.

Co dnes bere většina lidí jako samozřejmost, Otisovi připadá jako ze sci-fi filmu. "Viděl jsem, že všichni, nebo většina lidí, si sama pro sebe mluví," řekl v reportáži. "Myslel jsem si, že lidé kolem mě jsou ze CIA nebo nějací agenti. To bylo to jediné vysvětlení, co mě napadlo, když kolem mě chodili s dráty v uších."

Chvíli trvalo, než přišel na fakt, že lidé kolem něho telefonují nebo jen poslouchají hudbu. "Můj odchod byl na začátku hodně těžký, protože se hodně věcí změnilo," pokračuje Otis. Šokovalo ho, že se lidé přestali dívat kolem sebe. Nejvíce to bylo vidět na rušném newyorském náměstí Times Square v centru Manhattanu. Dříve se lidé dívali, kam jdou, dnes mají svěšené hlavy a věnují se mobilům a jiným technologickým zařízením.

Kromě neuvěřitelně vysokých cen zaráží Otise i výběr v obchodech. Tráví v nich hodně času, je pro něj velmi obtížné nakoupit. "Je tu tolik věcí, které můžete jíst, takže je těžké si vybrat jídlo, co opravdu chcete," říká. Líbí se mu barevné nápoje a je nadšený z potravin, jako je burákové máslo s želé, což si dříve ani nedokázal představit.

Otis doufá, že se jednoho dne postaví na vlastní nohy. Zatím ale chodí do mešity, cvičí tai chi, medituje, pozoruje lidi a užívá si svobody. "Musíte nechat věci plavat, protože držet v sobě hněv brání růstu a vývoji. Nemám pocit, že by mi společnost něco dlužila. Všechno se děje z nějakého důvodu, o tom jsem přesvědčen. Nechal jsem to být a místo minulosti řeším budoucnost," dodal.

Podle stanice Al Jazeera bylo v roce 2013 propuštěno zhruba 3900 vězňů, kteří strávili nejméně 20 let za mřížemi. Vzrůstá i počet starších vězňů, kteří jsou pro stát velkou finanční zátěží. Na jejich opětovné začlenění do společnosti se vynakládá málo prostředků. 

 

Právě se děje

Další zprávy