Facebook smazal video se zastřelením černocha. Technické problémy? Spíš cenzura, tvrdí odborník

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
8. 7. 2016 19:15
Sociální síť Facebook na krátkou dobu smazala video, které zachycuje okamžiky bezprostředně po policejním zastřelení černošského řidiče. Video bylo následně opět zpřístupněno, tentokrát již s upozorněním na kontroverzní obsah. Podle mluvčí Facebooku bylo staženo ze systému kvůli "technické závadě". Odborník na sociální sítě Daniel Dočekal ale tvrdí, že za smazáním je nejspíše hyperaktivní cenzor. Společnost podle něj chybu nepřizná.
Ukázka z videa, které ukazuje následky střelby policistů.
Ukázka z videa, které ukazuje následky střelby policistů. | Foto: Repro Facebook.com/Lavish Reynolds

Zastřelení dvou černochů, k nimž došlo v Americe v uplynulých dnech při policejních kontrolách, vyvolalo na řadě míst v USA protesty. Na demonstraci v Dallasu proti policejnímu násilí na černoších pak zastřelili nejméně dva střelci pět policistů.  

Své problémy má kvůli nepokojům i Facebook. Přítelkyně muže, kterého ve čtvrtek zabili policisté při silniční kontrole, začala ihned po incidentu vysílat přes sociální síť dramatickou situaci z vozu. Video ale Facebook za pochybných důvodů na krátkou dobu stáhl. A mnoho lidí chápe krok společnosti jako cenzuru.

Na videu je mimo jiné vidět zkrvavené tělo řidiče. Přítelkyně zastřeleného ho začala vysílat pomocí aplikace Facebook Live. Záznam se následně šířil mezi uživateli (v současnosti má kolem pěti milionu zhlédnutí a přes 300 tisíc sdílení). Facebook ho zhruba na hodinu stáhl a později ho zpřístupnil již s upozorněním, že může některé uživatele rozrušit. 

Podle mluvčí Facebooku bylo video staženo kvůli "technické závadě" a navráceno ihned, jak bylo možné problém vyřešit. Mluvčí zároveň odmítla komentovat, o jaký "technický problém" se jednalo, a pouze serveru TechCrunch sdělila, že "se omlouvá za dočasnou nedostupnost videa".

"Že se Facebook při odstranění videa ze střelby v Americe vymlouvá na technickou chybu, je obvyklá snaha o zmírnění následků toho, že opět udělali něco, co sice udělat mohou, ale je to netaktické, neetické a tradičně i dost často prostě jenom hloupé," popisuje odborník na sociální sítě Daniel Dočekal.

Traumatické video a způsob, jakým největší sociální sít na světě komunikuje, odhalily pozici Facebooku na poli médií a neurčitá pravidla při podobných zásazích.

Slova o kravíně byla odpovědí na hypotetickou otázku, netýkala se nabízeného jihlavského bydlení, je přesvědčený Lukáš Houdek.
13:41
Slova o kravíně byla odpovědí na hypotetickou otázku, netýkala se nabízeného jihlavského bydlení, je přesvědčený Lukáš Houdek. | Video: Martin Veselovský

Když zpravodajské servery smažou články ze svých stránek, je kolem toho vždycky bouřlivá diskuse ohledně cenzury, odpovědnosti a obchodních zájmů. Loni se o tom přesvědčil například web BuzzFeed, který smazal tři zprávy kvůli reklamnímu tlaku, nedávnou zkušenost má i redakce Aktuálně.cz kvůli rozhovoru s Radimem Jančurou.

"Chce Facebook zakrývat možné rasistické chování policie? Cenzuruje společnost obsah?" řešili lidé v internetových blozích a na sociálních sítích. A pro mnohé byl argument o technickém problému nedostatečnou odpovědí.

Video pravidla neporušovalo. Nejspíše

Problematická je situace i z důvodu, že Facebook nemá jasně nastavená pravidla toho, co se na něm smí a nesmí objevovat. Na rozdíl od mnoha médií na něm není znázornění násilí zakázáno. Podle vlastních zásad komunity společnost materiál odebírá pouze "v případě, že byl sdílen za účelem sadistického potěšení nebo oslavování či glorifikace násilí".

Ke smazání videa se nakonec vyjádřil i Mark Zuckerberg, zakladatel společnosti. V příspěvku nejprve vyjádřil upřímnou soustrast rodině, aby následně sdělil, že video by "mělo připomínat, jak důležité je budování otevřeného a spojeného světa a kolik práce nás ještě čeká". Důvody odstranění záznamu neokomentoval.

Podle Daniela Dočekala je v podobných případech podstatné nenahlížet na Facebook jako na médium či vydavatele, ale jako na poskytovatele internetových služeb, který dává prostor uživatelům k tomu, aby na něm zveřejňovali obsah. "Proto také například není zodpovědný za to, že jeho uživatelé porušují zákony," sdělil Aktuálně.cz.

Facebook označil za společnost, která je "známá tím, že manipuluje s lidmi a algoritmicky určuje to, co smíme či nesmíme vidět", na což má podle něj plné právo. "Pokud by ho mít neměla, tak je nutné Facebook znárodnit nebo svázat nějakými zákony, které v tuto chvíli neexistují a asi nikdy existovat nebudou," vysvětluje.

Chyba cenzora, Facebook to ale nepřizná

Za většinou podobných chyb je podle něj čistě lidský faktor. "Cenzor je buď hyperaktivní, hloupý, neobjektivní, nebo prostě vůbec netuší, která bije," dodává s tím, že s ohledem na outsourcing těchto aktivit do zemí, jako je Indie či Pákistán, je to pochopitelné.

Sám zároveň tvrdí, že mluvit o nezávislosti největší sociální sítě na světě je chyba. "Facebook není nezávislý a nikdy být nemůže. Vždy mu bude záležet jenom na penězích a vždy bude uživatele svazovat pravidly a normami, které jsou umělé, neobjektivní, nevyvážené, založené na čistě osobním pohledu 'cenzorů'. A vždy, když udělá něco, co neměl, tak to jeho PR komunikace buď hravě převálcuje, nebo prostě nechá vyhnít," uzavírá.

Každý člověk má určitou představu, co je přijatelné a co chce ukázat, u Facebooku probíhá to stejné jako v klasických médiích, říká Daniel Dočekal. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy