Pohádka o Sněhurce a černochovi strhla bouři proti Donutilovi. Česká televize se kritice brání

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 1. 2016 15:20
Herec Miroslav Donutil čte v České televizi originálně pojaté pohádky Aloise Mikulky. Jedna z nich, Pravdivý příběh o Sněhurce, byla bez povšimnutí odvysílána koncem listopadu. Nyní se kolem ní strhla na sociálních sítích vášnivá debata. Tu ještě přiživila "Donutilova reakce", která ovšem pochází z falešného facebookového profilu, a je tudíž vymyšlená. Diskuze jsou přesto plné nenávistných reakcí a výhrůžek, mířících na populárního herce. Lidé se rozčilují, že zradil národ a čte dětem rasistické pohádky, v nichž je bílá pleť vadou. Česká televize upozorňuje, že pohádka je ze tři roky staré knížky a se současnou situací tudíž nesouvisí.
V pohádce Pravdivý příběh o Sněhurce si Sněhurka s "pletí bílou jako mléko" vezme "černočerného černocha".
V pohádce Pravdivý příběh o Sněhurce si Sněhurka s "pletí bílou jako mléko" vezme "černočerného černocha". | Foto: Česká televize

Praha - Aktuální bouře, která se na Facebooku strhla proti populárnímu herci Miroslavu Donutilovi, vznikla kvůli čtené pohádce pro děti. Přiživila ji série nepravd a zavádějících tvrzení.

Když Česká televize odvysílala loni 25. listopadu Pravdivý příběh o Sněhurce z cyklu Pohádky pana Donutila, v nichž čtyřiašedesátiletý herec čte originálně pojaté pohádky Aloise Mikulky, nic moc se nedělo. Po článku na webu Aeronet.cz, který BIS označila za nebezpečný zdroj ruské propagandy, se teď odkaz na pohádku dostal i na sociální sítě a strhla se bouřlivá diskuse.

Příběh prý hanobí bílou rasu (na začátku pohádky Miroslav Donutil vypráví, že Sněhurka měla "jednu velkou vadu, totiž bílou pleť jako mléko"). Lidé se rovněž rozčilují, že jde o "vymývárnu mozků" malým dětem a pohádka chce ukázat v dobrém světle migranty (na konci si totiž Sněhurka vezme "černočerného černocha", díky čemuž spolu mají světle hnědé děti, které se už nepotřebují skrývat pod slunečníky jako bílá Sněhurka, které vždy naskákaly pihy).

Diskuse s negativními reakcemi na Miroslava Donutila se strhla i na stránce internetového vysílání České televize přímo pod inkriminovaným videem.

"Tak to je humus. Bílá pleť je vada? To zavání hanobením rasy. Jinak je tahle pohádka naprosto nelogická. A když už, tak těm vadným bílým holčičkám řekněte, kde mohou toho hnědého muže najít. Třeba na Silvestra v Kolíně na Rýnem nebo ve Stockholmu," míní například divák podepsaný jako Petr.

"Příběhy pro cyklus Pohádek pana Donutila vybírali tvůrci pořadu na začátku loňského roku. Pravdivý příběh o Sněhurce je jednou z oblíbených pohádek renomovaného českého autora a výtvarníka Aloise Mikulky a byla publikována v jeho knize Pohádkový lunapark už před třemi lety, nicméně její původ je ještě starší. Žádné spojení se současnou společenskou situací zde tak ani nemůže existovat," říká na dotaz Aktuálně.cz mluvčí České televize Alžběta Plívová.

Miroslav Donutil se k celé kauze na dotaz redakce do úterního odpoledne nevyjádřil.

Bouři znásobila falešná reakce Donutila

Bouře kolem originální verze Sněhurky se ještě znásobila, když Parlamentní listy odcitovaly k aféře "reakci Miroslava Donutila", která ovšem pocházela z hercova falešného facebookového profilu

Mnozí diskutující na falešné stránky přesto naletěli, pod vyjádřením nepravého Donutila bylo v úterý dopoledne přes čtyři sta reakcí, většinou značně nenávistných.

"Dnes nazýváte fanoušky pitomými slepicemi? Kdo si myslíte, že jste? Obyčejný komediant, který za peníze prodá nejen svou rodinu a vlast, ale zapře i nos mezi očima! Fuj!" zní jeden z mírnějších komentářů.

Falešné stránky Miroslava Donutila upozorňují uživatele na svoji nepravost.
Falešné stránky Miroslava Donutila upozorňují uživatele na svoji nepravost. | Foto: Facebook

Lidé si také mylně spojili vyprávění o Sněhurce a černochovi se zvěstmi uniklými z hacknutého e-mailového účtu premiéra Bohuslava Sobotky, že Česká televize chystá tzv. "migrační večerníček", kde by byla náležitě vysvětlena problematika migrantů.

E-maily se dostaly na veřejnost v lednu, pohádka byla odvysílána loni v listopadu a s migrační vlnou má pramálo společného. Navíc Česká televize žádný takovýto projekt nechystá.

"Žádný námět na večerníček s migrační tematikou Česká televize neobdržela, a tedy jej ani nevyvíjí," uzavírá mluvčí.

 

Právě se děje

Další zprávy