Tchajwanci si oblékli sukně, chtějí tak podpořit sňatky homosexuálů

Magazín Magazín
16. 5. 2019 11:06
Muži po celém Tchaj-wanu vyměnili kalhoty za sukně, aby tak bojovali s genderovými stereotypy a zároveň podpořili zákon o stejnopohlavním manželství. Ten se bude projednávat již tento pátek, a pokud jej parlament schválí, stane se ostrovní země vůbec prvním asijským státem umožňujícím manželství lidem stejného pohlaví. Tchaj-wanci své fotky v sukních sdílejí na sociálních sítích a vyzývají ostatní, aby se k nim přidali.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

K výzvě se přidali také například studenti Tchajwanské národní univerzity nebo některých středních škol v zemi. Iniciativu podporuje i řada učitelů. Například ředitel Lai Chunjin z městské střední školy v Nové Tchaj-peji přidal na svůj Facebook video s výzvou, aby se i ostatní muži připojili k sukňovému týmu. 

"Chceme bořit stereotypy a respektovat, že lidé jsou různí. Přidejte se k sukňovému týmu," citoval ředitele zpravodajský web BBC

Jeden z dalších učitelů přišel v sukni do práce, a dokonce v ní hrál i fotbal. Na poznámku, proč nosí něco tak divného, odpověděl: "Pokud tohle oblečení nosím rád, co mě může zastavit? Všichni můžeme bořit stereotypy a respektovat odlišnosti."

Do celonárodní kampaně se kromě škol zapojují také některé společnosti, jednou z nich je i tchajwanská pobočka Mozilly, vyvíjející internetové aplikace. 

Mnoho ostrovních uživatelů sociálních sítí výzvu na podporu genderové rovnoprávnosti podpořilo, našli se však i tací, kteří muže v sukních označili za "idioty". 

Když můžou Skotové, proč by nemohli Tchajwanci?

Podle tchajwanského deníku Focus Taiwan je před pátečním hlasováním o zákoně mezi ostrovní LGBT komunitou patrná velká nervozita z toho, jak pokus o uzákonění stejnopohlavního manželství dopadne.

Zákon podle některých kritiků nemusí nabízet dostatečnou ochranu a veškerá práva, která poskytují tradiční svazky. Jedním z diskutovaných témat je například adopce dětí. 

Stejnopohlavní manželské svazky jsou na Tchaj-wanu velmi kontroverzním tématem. Ostrované se loni v listopadu vyjádřili proti zrovnoprávnění homosexuálních manželství a v referendech se většina z nich vyslovila pro zachování tradičního manželského modelu. 

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wenová však ve své volební kampani před třemi lety slíbila, že svazky homosexuálů s těmi heterosexuálními zrovnoprávní. Ke kampani s muži v sukních poznamenala, že když je mohou nosit Skotové, proč by sukně nemohli nosit i Tchajwanci. 

 

Právě se děje

Další zprávy