Stádo milovických divokých koní doplní pratuři. Ve střední a východní Evropě unikát

ČTK ČTK
10. 10. 2015 12:00
Stádo milovických divokých koní v Milovicích doplní pratuři z Nizozemí. Úkolem zvířat bude spásat agresivní trávu a přispět tak k záchraně ohrožených motýlů a mizejících stepních společenstev. "Kombinace koní a turů má na údržbu pastviny ten nejlepší efekt," dodal biolog Miloslav Jirků.
Ilustrační foto - pratur
Ilustrační foto - pratur | Foto: Profimedia.cz

Milovice - Stádo divokých koní spásající část bývalého vojenského prostoru v Milovicích na Nymbursku doplní od úterý pratuři. Ochránci přírody v úterý ráno vypustí do aklimatizační ohrady jednoho býka a pět mladých jalovic.

Nejstaršímu zvířeti jsou dva roky a měsíc, nejmladší kus je třináctiměsíční. Zpětně šlechtěné pratury přiveze v noci na úterý kamion z Nizozemska, v Milovicích vznikne první podobné stádo ve střední a východní Evropě, sdělil dnes ČTK ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Čtrnáct divokých koní je v Milovicích od ledna. Po aklimatizaci v menší ohradě byli vypuštěni na hlavní pastvinu o rozloze 40 hektarů. Později ke klisnám přivezli hřebce. Úkolem zvířat je spásat agresivní trávu a přispět tak v Milovicích k záchraně ohrožených motýlů a mizejících stepních společenstev. Pomáhat jim v tom budou nyní i pratuři.

"Kombinace koní a turů má na údržbu pastviny ten nejlepší efekt. Zatímco koně se soustředí na traviny, tuři ve větší míře odstraňují náletové dřeviny a různé byliny, které koně nežerou. Takto kombinovaná pastva zabraňuje, aby na lokalitě začaly některé rostliny převládat na úkor jiných," uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

Působením obou druhů zvířat tak vznikne přirozená mozaika, která je útočištěm pro mnoho ohrožených druhů živočichů. Zpětně šlechtění pratuři nebudou přes zimu stejně jako divocí koně přikrmováni.

Předek domácího skotu patřil mezi nejdůležitější lovnou zvěř pravěkých lovců. Pronásledování člověkem a stále hustější osidlování krajiny však vedlo k jeho vyhubení, poslední pratur uhynul podle Dostála v roce 1627 u polského městečka Jaktorow. V českých zemích byl vyhuben patrně ve 12. až 13. století. S nástupem genetiky však přišla šance na znovuoživení tohoto druhu.

Projekt TaurOs nizozemské nadace Taurus Foundation od roku 2008 pracuje na zpětném šlechtění praturů ve spolupráci s vědci z Wageningenské univerzity. Používá několik primitivních evropských plemen, která jsou praturovi geneticky a vzhledově nejblíže.

"V současnosti jsou již k dispozici zvířata druhé a třetí generace. Především býci již poměrně dobře odpovídají svým vzhledem samcům pratura," uvedl Dostál.

Pratuři v Milovicích vytvoří první podobné stádo ve střední a východní Evropě, další ale vznikne jen o pár hodin později. Transport bude totiž pokračovat z Milovic dál a doveze ostatní zvířata do Dunajské delty v Rumunsku. Kromě domovského Nizozemska se dosud zpětně šlechtění pratuři objevili pouze v lokalitách v jižní Evropě - ve Faia Brava v Portugalsku, v Campanarios ve Španělsku a v chorvatském pohoří Velebit.

V lednu tohoto roku bylo do České republiky dovezeno a vypuštěno na vymezené lokality stádo 14 klisen vzácného britského plemene divokých koní. Mají pomoci narušenému ekosystému středních Čech. | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

Další zprávy