Rozumíte opravdu své kočce? Možná ji trápíte

Domácí Domácí
3. 8. 2013 18:01
Kočku můžete nevědomky trápit, i kdybyste ji milovali z celého srdce
Víte opravdu, co vaše kočka chce, a co vám sděluje?
Víte opravdu, co vaše kočka chce, a co vám sděluje? | Foto: ISIFA/Thinkstock

Praha - Chovat kočky je čím dál populárnější. K dostání je stále více produktů, kterými bychom svému miláčkovi udělali radost. Nejspokonější by však kočka byla, kdybychom jí rozuměli. Známe mnoho pouček, co kočka říká, ale některé jsou mylné.

Co kočka vyjadřuje svým mňoukáním? Proč se kočka kolem nás otírá? Proč vrní? Proč vrčí? Jak se pozná, že má strach? Existuje celá řada papírových či internetových příruček o "řeči". Dočtete se tam vše o kočičích gestech, mimice i třeba ocasových signálech.

Kočka například mňouká mnoho způsoby: naléhavě, to většinou značí nespokojenost, když mňouká a skáče po majiteli, často oznamuje nedostatek krmení, mňoukání při hlazení bývá spokojená konverzace a vámi, dočtete se například na stránkách i-fauna.cz.

Kočka umí i vrčet, podobně jako pes. Něco se jí nelíbí, obvykle  přítomnost jiné kočky.

Web upozorňuje i na kočičí vrkání. Nejčastěji prý kočka vrká, když mrouská. Vábí totiž nějakého chtivého kocoura.

Fotogalerie: Přátelství zvířat:

Záhada předení. Kočka přede i při porodu

Stránky pochopitelně zmiňují i předení, jeho příčinu prý lze jen těžko odhadovat, může jít o spokojenost i bolest. Kočka údajně přede dokonce i u porodu.

Jaká je pak řeč kočičího těla? I-fauna zmiňuje třeba polohu, kdy kočka leží na zádech, to značí maximální důvěru. Kočky si totiž podobně jako psi nenechají na břicho od cizího člověka sáhnout.
 
Největší projev náklonnosti kočky vůči člověku je však olizování. "Kočka tak dává najevo svou péči a stará se o vás jako o svá koťata. Kočky někdy olizují i vlasy svého milovaného člověka," píše web.

Když do vás strká packou, žádá si o pozornost a chce cítit blízkost člověka.

Kočka "mluví" i ocasem

Kočka na vás "hovoří" také skrze svůj ocas. 

Když má radost, kráčí sebevědomě se vztyčenou hlavou i ocasem a kroutí zadkem. Když si chce hrát, ocas prý zakroutí do tvaru otazníku, je mírně přikrčená či poskakuje.

Když má kočka strach, přikrčí se, sklopí uši, ocas stočí k tělu, popřípadě se přikrčená snaží utéct. Když je spokojená, má ocásek vzhůru a pohybuje s ním ze strany na stranu.

Když do vás kočka strká packou, žádá si o pozornost a chce cítit blízkost člověka.
Když do vás kočka strká packou, žádá si o pozornost a chce cítit blízkost člověka. | Foto: ISIFA/Thinkstock

Jakmile kočka začne ocasem házet ze strany na stranu, chystá se útočit na kořist. "Bývá naježená, protože vypadá větší a tím mate také svou kořist či nepřítele," dodává i-fauna.cz

Spokojená kočka většinou leží a odpočívá na oblíbeném místě. Občas se na vás koukne skrz přimhouřené oči a převalí se na druhou stranu.

No a pak tu je kočičí rituál, který zná asi každý, nejen majitelé těchto mazlíčků. Kočka má ve zvyku omotávat se kolem nohou a ocáskem se kolem člověka proplétat.

Co to znamená? Jedná se o značkovací techniku, značí si vás svými pachovými žlázkami. Vy to necítíte, avšak ona ano a o to jde, prozrazuje web. 

Všichni prezidentovi psi. V Praze i Bílém domě:

Kočka se olizuje, dostane jídlo. Přitom je ve stresu

Když kočka stojí u misky a oblizuje se, obvykle očekává potravu. Jenže pozor. Ne každé oblizování tlamičky nutně znamená, že má kočka hlad.

Jak upozorňuje britský deník Daily Mail, je to jedna z mnoha zakořeněných mylných představ. Oblizování však může značit i stres. Takže nová miska mlíčka či granulí nemusí zrovna problém kočky vyřešit. Ta se totiž někdy oblizuje i proto, že se chce jen ujasnit, není-li od jídla pobryndaná.

Jak deník konstatuje, mnohé zažité představy o řeči kočičího těla jsou falešné a my ve snaze kočce pomoci či jí vyjít vstříc, děláme pravý opak. Nevědomky tak můžeme kočce ubližovat.

Velkou Británií proto koluje video "na ochranu koček", které uvádí věci na pravou míru.

Nejspokojenější ve vaší náruči? Ne

Když si kočka lehne na záda, ano, vyjadřuje důvěru, ale rozhodně nechce dlouze drbat, spíše touží odpočívat. Mnoho majitelů to však bere jako signál k drbání. Jenže kočka není pes.

Když zploští uši, znamená to, že se bojí a chce se nutně někam schovat. Tahat ji proto z úkrytu a snažit se ji uklidnit proto může vést k ještě většímu stresu.

Základním nedorozuměním je pak podle Daily Mail představa majitelůí, že je kočka miluje a je šťastná v jejich přítomnosti. Proto ji dlouze objímají, drží na klíně a hladí. Jenže kočka je dle citovaných odborníků svým založením spíše samotář. Jestli něco potřebuje, tak sice častou, ale jen velmi krátkou pozornost.

Foto: Tak funguje zvířecí záchranka v městě:

Místo dlouhého objímání kočku uklidní spíše krátké podrbání na hlavě, popřípadě když se jí podíváte do očí a pomalu mrknete, tvrdí britští odborníci a dodávají: Když čtete mylně vysílané signály, můžete dělat pro kočku první poslední, milovat ji z celého srdce, ale ve skutečnosti ji trápíte.

 

Právě se děje

Další zprávy