Psi umí manipulovat s lidmi a touží s nimi po komunikaci, zjistili vědci

Magazín Magazín
18. 6. 2019 15:59
Psi jsou skutečně schopní manipulovat se svými pány, potvrdila nová vědecká studie. Mimické svaly okolo očí se jim během tisíciletí vyvinuly tak, aby majitel porozuměl jejich bezelstnému výrazu.
Pes je dobrý manipulátor, tvrdí studie.
Pes je dobrý manipulátor, tvrdí studie. | Foto: Shutterstock

Psi jsou schopní napodobit smutek, radost, žárlivost či navodit pánům dojem, že něco neodkladně chtějí.

Během evoluce se navíc tihle čtyřnozí přátelé naučili číst výrazy svého pána. Lehce tak poznají, kdy se zlobí, kdy je šťastný anebo smutný. A umí s jejich pocity i dobře manipulovat.

Studie amerických a britských vědců teď zjistila, že pes je schopný navodit výraz, kterým upoutá pozornost svého pána a dostane tak přesně to, co právě chce.

Během vývoje příroda nadělila psům nepatrné mimické svaly, kterými jsou schopní ovládat svůj výraz s větší přesností a tvářit se "jako člověk".

Psí obočí

Tyto svaly jsou schopné vytvořit výraz, kterému vědci říkají "psí obočí", a podobá se lidské mimice.

"Když psi pohnou těmito svaly okolo očí, dokážou vytvořit silný dojem, že potřebují, aby se o ně člověk staral," řekla zpravodajskému webu BBC spoluautorka studie, doktorka Juliane Kaminski z britské univerzity.

Pes umí v člověku vzbudit dojem, že něco neodkladně potřebuje.
Pes umí v člověku vzbudit dojem, že něco neodkladně potřebuje. | Foto: Shutterstock

Pohyb "obočí" umožní psům zvýraznit oči a vypadat tak nevinně a bezelstně. Podobný výraz mají lidé, když jsou smutní. Pán tak cítí zvláštní spojení a psi to dobře vědí. Kaminski tvrdí, že lidé také nevědomky preferují rasy, které tuhle schopnost mají a dávají jim větší šanci na přežití a další vývoj.

Psí tvář

Podle studie se svaly vyvinuly díky přímému vztahu mezi psem a člověkem. Vznik tohoto přátelství datují na období před několika tisíci lety.

Předchozí studie odhalily, že psi dokážou mít výraz štěněte, čímž se snaží zalíbit páníčkům. Vědci ale doposud nezjistili, jak to tihle zvířecí manipulátoři přesně dělají.

Profesorka anatomie Anne Burrowsová z americké univerzity tvrdí, že změna psích svalů byla až neuvěřitelně rychlá a mohla by znamenat, že psi opravdu touží po komunikaci s člověkem.  

Burrowsová také dodává, že nové poznatky vědce utvrdily v tom, jak silným nástrojem může být mimika v komunikaci. 

Podívejte se také na video: Psí chlupy má i v kafi. Zakladatelka psího hospicu napravuje to, co jiní pokazili

Nejkrásnější odměnou je, když se plaché klubíčko neštěstí promění v mazlivého psa v kondici | Video: Nadace Karla Janečka
 

Právě se děje

Další zprávy