První dojmy z PlayStation VR: Rozumná cena a nabídka her udělají z virtuální reality hit Vánoc

Otakar Schön
Aktualizováno 17. 10. 2016 21:10
Virtuální realita pro Sony PlayStation funguje dobře. Hlavní výhodou jsou nižší pořizovací náklady než u konkurence, přestože samotné hry jsou dražší. Sony boduje v jednoduchosti a pohodlí při používání, i dražší konkurence má co dohánět.
PlayStation VR
PlayStation VR | Foto: Sony

Sony začalo prodávat svou verzi virtuální reality a hned má první úspěch: PlayStation VR je v podstatě vyprodaná. Německý i britský Amazon je vykoupený, další zboží slibuje až za měsíc. V Česku z prodejen během 24 hodin zmizely balíčky, ve kterých je vše potřebné, včetně pohybových ovladačů Move a kamerky.

PlayStation VR má podobu futuristické helmy, která se připojuje k malé černé krabičce plné elektroniky. Tu Sony označuje za externí výpočetní jednotku, na starost má ale hlavně rozdělení obrazu mezi virtuální helmu a televizní obrazovku.

Externí výpočetní krabička se potom zapojuje mezi PlayStation a televizor. Aby celý systém fungoval, potřebuje ještě zvlášť prodávanou kameru, která sleduje pohyb helmy i ovladače DualShock 4.

Díky pečlivému označení kabelů a konektorů je sestavení PS VR mnohem rychlejší a snadnější než u HTC Vive, které vyžaduje umístění dvou „majáků“ do dvoumetrové výšky. PlayStation si vystačí s kamerkou pod televizí nebo na ní. Toto řešení samozřejmě není tak přesné jako systém HTC Vive, ale zároveň funguje lépe, než by se dalo čekat.

To platí i pro samotnou helmu. Specifikace ukazují jasnou slabinu v podobě výrazně nižšího rozlišení, které dosahuje 1080 × 960 bodů na jedno oko proti 1200 × 1080 bodům u HTC Vive a Oculu Rift. Sony ale tento nedostatek vynahrazuje použitím klasické RBG matice proti Pentile u konkurence a vyšší obnovovací frekvencí, takže celkový výsledek funguje velmi dobře – opět je to překvapení. Konkurence má ostřejší obraz, ale viditelnější obrazové body. Obraz na PSVR působí trochu zastřenějším, ale celistvějším dojmem.

Největší výhodou Sony proti všem ostatním pokusům o virtuální realitu je perfektní pohodlí. Designérům Sony se podařilo vyrobit lehkou helmu, která se snadno přizpůsobí hlavičce pětiletého dítěte (Sony doporučuje používat VR až od 12 let) i dospělé hlavě s brýlemi. Jen kabel působí křehčím dojmem než obrněné monstrum u Vive, ale protože při hraní můžete více méně stát nebo sedět na místě, neměl by to být problém.

PlayStation VR
PlayStation VR | Foto: Sony / Otakar Schön

Už při oznámení ceny PlayStation VR jsme upozorňovali na problém v podobě základního balíku, který neobsahuje vše potřebné. Kamerka pro PlayStation 4 se prodává už několik let, ale zatím neměla příliš velké využití, takže většina zájemců o PSVR musí k základní ceně 10 990 korun připočítat dalších asi 1400 korun. Ovladače PS Move, které měly naposledy využití u hry Wonderbook pro PlayStation 3 před čtyřmi lety, přijdou na dva tisíce korun.

Výsledná cena je pak shodná s cenou „startovacího balíčku“ se vším potřebným, ke kterému však Sony přidává disk PlayStation VR Worlds s pěticí her včetně „střílečky“ London Heist, která slouží jako vynikající ukázka toho, co lze od virtuální reality v podání Sony čekat.

Povedené hry s kompromisy

K dispozici na první dny testování jsme měli dvojici plných her – závodní Driveclub VR a hříčku Tumble VR, která vznikla původně před lety přímo pro PlayStation Move, ale ve virtuální realitě se dá ovládat i gamepadem. Kromě toho Sony zveřejnilo balík 15 demoverzí, takže si zájemci mohou drtivou většinu prodávaných her zdarma vyzkoušet.

První na řadě byla logicky VR verze závodního Driveclubu. Plná verze bohužel není k dispozici jako levný doplněk pro stávající majitele Driveclubu, ale zato je to skutečně plnohodnotná hra plná automobilů se špičkově zpracovanými vnitřky vozů – i to je věc, kterou ve virtuální realitě oceníte mnohem více než při hraní na televizi.

S PlayStation VR je to totiž tak: Tři roky stará konzole nemá výkon srovnatelný s počítači, které HTC a Oculu vyžadují jako minimum pro zobrazení virtuální reality. Grafické zpracování her tak vyžaduje kompromisy a spoustu chytrých triků. V případě Driveclubu je omezení grafiky znát hodně, ale Sony to vyřešilo šikovně: Prostor kolem vás, tedy kokpit automobilu, je krásně detailní, včetně budíků s ukazateli rychlosti a sedaček… Zásah ovšem obdržela krajina.

PlayStation VR
PlayStation VR | Foto: Sony / Otakar Schön

Nádherné trati z původní verze působí mnohem jednodušším dojmem s menším množstvím detailů. Pocit z řízení, byť jen na ovladači, je mnohem intenzivnější i ve srovnání s hraním z pohledu řidiče na 55" OLED televizi. A hlavně – navzdory nepříliš dobrým zkušenostem z hraní závodních her na HTC Vive se mi ani po hodině ježdění v kuse neudělalo špatně (což neznamená, že se špatně nemůže udělat někomu jinému).

Tumble VR je pak úplně jiná pohádka – zdánlivě jednoduché skládání kostek z různého materiálu do vysokých věží je tak trochu peklo pro mozek. Jednoduchý princip se vývojářům povedlo proměnit v hlavolamy, u kterých nestačí jen přemýšlet, ještě musíte být šikovní. A i s dualshockem se hraje výborně; vlastně možná lépe, protože analogové páčky umožňují přesnější rotaci kostek, ze kterých stavíte. Tumble VR je také hra, která ukazuje, že systém sledování objektů ve virtuální realitě u Sony není tak přesný jako u HTC Vive.

Move i DualShock jsou náchylnější na to, aby se kamerce ztratily z dohledu, a i jemné pohyby občas systém vyhodnotí špatně. U stříleček to tolik nevadí, ale zrovna u skládání kostek, které na sobě balancují, je přesnost důležitá. I přesto je Tumble zábavná hra. Navíc využívá geniální přídavek – možnost propojit hráče ve virtuální realitě s někým dalším.

Posledním příjemným překvapením pro tyto první dojmy je dostupnost hry Job Simulator. Tato hra, která hráče staví do role robota, který si zkouší lidskou práci, patří mezi nejpovedenější tituly pro konkurenční HTC Vive a i na PlayStation VR funguje stejně dobře a je to skvělá zábava. Alespoň podle krátkého dema, ve kterém na PSVR můžete okusit pár minut kancelářské práce včetně vaření kafe a pojídání koblih.

Plnohodnotnou recenzi PlayStation VR přineseme pravděpodobně příští týden, až dorazí oficiální testovací sada s větší nabídkou her přímo od Sony. PlayStation VR na prvotní testování zapůjčil internetový obchod Alza.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy