Střelba ze starých zbraní? Nejde o adrenalin ani agresivitu

Tereza Bursíková
Tereza Bursíková svou lásku k historickým zbraním objevila na střední škole ve střeleckém kroužku, kde začínala s obyčejnou vzduchovkou a malorážkou. Setkání se střelcem z perkusní zbraně ji ale ovlivnilo natolik, že už u sportu, který není pro veřejnost příliš známý, zůstala.
"Chytlo mě to a navíc jsem v té době přišla o trenéra na malorážku, který tragicky zahynul. To byl také impuls k tomu, abych se vydala jiným směrem," říká čtyřiatřicetiletá střelkyně, která teď závodí za SSK SPORCK Stará Lysá.
Na první pohled sice může spolek střelců z historických zbraní evokovat představu romantických duší v dobových kostýmech, střelba z takové zbraně ale není vůbec jednoduchou záležitostí.
"Střílení z historických zbraní je náročné. Sice si zbraň koupíte, většinu ostatního ale musíte udělat sami. Odlití střel a ostatní příprava zabere čas. Při samotném střílení se ručně nabíjí každá střela zvlášť a není to tedy jen o tom dát náboj do komory a střílet. Po střelbě pak nastává další fáze, čištění," říká Tereza s tím, že si po této náročné přípravě více váží samotné střelby.
Foto: Ludvík Hradilek
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
27. 8. 2014 12:19
Střelbě z historických zbraní holduje v Česku jen pár desítek nadšenců, kteří na svého koníčka nedají dopustit. V čem se střelci liší od těch moderních a jak vypadá nabíjení pušky z roku 1890?

Praha – Tereza Bursíková je už od svých čtrnácti let aktivní střelkyní, která našla zálibu v historických zbraních. Přestože se ve většině případů jedná o kopie, nabíjení a manipulace s takovouto zbraní se od originálů neliší.

Perkusním neboli historickým zbraním se věnuje v České republice jen kolem stovky střelců, kteří za své úspěchy nesklízejí zásluhy v podobě olympijských medailí.

Tereza Bursíková nás vzala na pražskou střelnici, kde předvedla, jak se s historickou zbraní manipuluje a co všechno obnáší takový trénink z osmikilové civilní pušky na 50 metrů vestoje.

 

Právě se děje

Další zprávy