Věra odolala ďáblovi, zachovala si čest a čisté svědomí, vzpomíná na Čáslavskou režisérka Sommerová

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
31. 8. 2016 17:00
V roce 1996 natočila dokumentaristka Olga Sommerová o fenomenální sportovkyni portrét pro cyklus GEN. Pak se třináct let neviděly. V roce 2009 ji Věra Čáslavská kontaktovala a v humorné nadsázce jí nabídla, zda by nenatočily její rekviem. Nakonec vznikl úspěšný celovečerní film Věra 68. Při natáčení se obě ženy spřátelily. Na dotaz, jaký odkaz Věry Čáslavské by si měl český národ nést ve své paměti, Sommerová říká: "Její statečnost odolat ďáblovi, který nabízí prebendy a lepší život, a raději si zachovat svoji čest a čisté svědomí." Na závěr rozhovoru pro Aktuálně.cz apeluje na Čechy: "Nesmíme zapomínat na své hrdiny, nemáme jich mnoho."
Věra Čáslavská s medailemi z olympiády v Mexico City 1968.
Věra Čáslavská s medailemi z olympiády v Mexico City 1968. | Foto: ČTK

Po premiéře svého snímku Věra 68 jste říkala, že když vás paní Čáslavská v roce 2009 kontaktovala, chtěla, abyste o ní natočila krátký souhrnný film, v podstatě rekviem, které by se pak vysílalo v televizi místo jejího pohřbu. Tehdy jste se tomu společně smály, jak se na to díváte dnes?

Ona byla vždycky taková vtipná. Řekla to napůl vážně, napůl v legraci. V roce 1996 jsem o ní natočila GEN a pak jsme se třináct let neviděly, protože byla různě v nemocnicích. Říkala jsem jí, že rekviem možná taky někdy natočíme, ale že potřebuji záběry. Takže z jejího nápadu na rekviem vznikl film Věra 68.

Jste ráda, že film vznikl a že tak zůstane odkaz paní Čáslavské zachován pro další generace?

Jsem moc ráda, že film vznikl, ale jsem moc nešťastná, že Věra umřela. My jsme se na tom filmu tak sblížily a spřátelily, že jsme byly jako jedna rodina. Takováto osobnost se rodí v naší zemi málokdy a je strašně smutné, že tito hrdinové už umírají. Tihle hrdinové se totiž rodili v době totality a museli někomu vzdorovat, stejně tak Věra. Vydržela, odolala všem nátlakům, i když to znamenalo, že po svém skvělém úspěchu na olympiádě v Mexiku nemohla dělat svou práci a místo toho myla schody.

Paní Čáslavská se vždy dokázala ze všech ran osudu nakonec sebrat a znovu vystoupat ze dna na vrchol. Věřila jste, že to se svojí enormní vůlí zvládne i tentokrát?

Věděli jsme, že ta nemoc je krutá a zlá a často nevyléčitelná, ale vždycky člověk doufá. A ona do posledního dne statečně bojovala. Nikdy si nestěžovala. Jako statečně bojovala o své zlaté olympijské medaile, tak bojovala o svůj život. A také o to, aby nezarmucovala lidi kolem sebe.

Takže i přes vážnou chorobu zůstávala dál nezlomná a aktivní?

Pořád se hrozně snažila všem pomáhat. To byla Věra – hodná, angažovaná, aktivní. Jakmile někdo měl nějaký problém, okamžitě byla připravená pomoci. Byla to taková typická žena – starala se o ostatní a málo myslela na sebe.

Celá země měla na svoji zlatou Věrku úplně zapomenout. A stejně ji nezlomili, říká komentátor Luděk Mádl o zesnulé olympioničce Věře Čáslavské.
2:04
Celá země měla na svoji zlatou Věrku úplně zapomenout. A stejně ji nezlomili, říká komentátor Luděk Mádl o zesnulé olympioničce Věře Čáslavské. | Video: Luděk Mádl

Co podle vás spíše zůstane ve vzpomínkách Čechů – její jedinečné sportovní výkony a zlaté medaile, nebo spíše její občanské postoje a statečnost?

Ve vzpomínce Čechů zůstanou spíše medaile, kterých bylo asi 140. Budou navěky zapsané zlatým písmem do historie tohoto národa. Nejde totiž jen o sport, ale i o její způsob reprezentace. Na olympiádě v roce 1968 v Mexiku bojovala s ruskými soupeřkami i kvůli okupaci Československa. Předsevzala si, že je prostě musí porazit, když nás Rusové okupují. Takže on je sport u Věry Čáslavské s občanskými postoji propojen.

Když jste film Věra 68 natáčela, jak se ve vás lámaly pocity dokumentaristky, pro níž musí být úžasné točit o člověku s tolika životními zvraty, ale zároveň kamarádky paní Čáslavské, která jí přeje pokud možno klidný a spokojený život?

Pro dokumentaristu nebo životopisce je to úžasný materiál, její životní příběh, slavné vrcholy a nejrůznější strmé pády. Pro film to bylo dobré, ale pro ni smrtící. To vše znamenalo stres a z toho stresu se vyvinula její zákeřná choroba, která ji nyní porazila. Její odchod je velmi předčasný, byla to žena plná energie, radostná a optimistická.

Jaký odkaz paní Čáslavské by si měl český národ nést ve své paměti a řídit se jím?

Její statečnost odolat ďáblovi, který nabízí prebendy a lepší život, a raději si zachovat svoji čest a čisté svědomí. A také to, že když člověk něco chce a jde za tím, jako Věra chtěla vyhrávat, tak že může uspět. To vše jsou věci, které ztělesňovala. Je to nesmírně příkladné a také velmi smutné a dojemné, že právě ji musela potkat taková zlá choroba. Nesmíme zapomínat na své hrdiny, nemáme jich mnoho.

Věra Čáslavská měla ráda country a málokdy chyběla na koncertu Taxmenů. Na snímku s kapelou 4. 5. v klubu Rikatádo. Jde o zřejmě jednu z posledních jejích fotografií.
Věra Čáslavská měla ráda country a málokdy chyběla na koncertu Taxmenů. Na snímku s kapelou 4. 5. v klubu Rikatádo. Jde o zřejmě jednu z posledních jejích fotografií. | Foto: Dušan Dostál
 

Právě se děje

Další zprávy