Nemocné budovy způsobují i deprese. Šest důvodů, proč se lidem horší zdraví v práci

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
28. 6. 2019 15:01
Přibližně tři čtvrtě Čechů pracuje v nezdravých interiérech administrativních budov. Podle Státního fondu životního prostředí se to týká úřadů, škol, firem, kanceláří, nemocnic i domů s pečovatelskou službou. Následky se projevují hlavně na lidském zdraví, lidí trpí rýmou, bolestí hlavy, kašlem, kožními ekzémy a v krajním případě i depresí. Podívejte se na konkrétní faktory, které jsou znakem syndromu nemocných budov, a přečtěte si, jak je stavitelé řeší.
Foto: Shutterstock

Na zdech či okenních rámech vzniká plíseň

Vlhkost a plíseň v interiéru vzniká nejčastěji špatným zateplením. Stavební firma vymění stará dřevěná okna za plastová, která často pořídí co nejlevněji. Tím se vytvoří vzduchové vakuum, což znamená, že budova v přeneseném slova smyslu nedýchá. Trpí architektura i lidský organismus

U moderních, chytrých budov plíseň nevzniká díky kvalitní vzduchotechnice. U těch starších ale firmy doporučují, aby lidé pustili do interiéru vzduch. "Klientům radíme větrat alespoň třikrát denně v délce tří až deseti minut, a to zcela otevřeným oknem," říká Miloš Petr ze Skanska Reality, který má na starosti záruku a kvalitu budov.

 

Právě se děje

Další zprávy