Ženy mají emotikonu menstruace. Kapička krve je studem za periodu, kritizují lidé

Magazín Magazín
12. 2. 2019 9:34
Téměř polovina mladých Britek do 21 let se stydí za svou periodu. Nezisková organizace Plan International se to rozhodla změnit a před dvěma lety spustila kampaň, jejíž součástí bylo i představení nové menstruační emotikony. Původní vítězný symbol, kalhotky s kapkami krve, byl zamítnut a místo něj organizace dosadila pouze kapičku krve. Jenže ta je především symbolem dárcovství krve.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Na internetu existují tisíce emotikonů od jídla přes disketu až po dinosaura. Donedávna však neexistoval jediný, který by odkazoval na menstruaci. Nezisková organizace se sídlem v Londýně proto před dvěma lety spustila hlasování o nejlepší menstruační emoji. Cílem je ženám a dívkám dokázat, že se za svou periodu nemusí stydět. 

"Skoncovat se studem ohledně menstruace začíná tím, že o ní budeme mluvit," řekla britskému deníku The Guardian Lucy Russellová z Plan International. Organizace před dvěma lety uskutečnila ve Velké Británii průzkum, ze kterého vyplynulo, že téměř polovina dívek do 21 let se za svou periodu stydí. 

"Ačkoliv je na světě zhruba 800 milionů žen a dívek ve věku 15 až 49 let, které menstruují, neexistuje ani jeden emotikon, jenž by menstruaci reprezentoval. Není směšné, že existuje emotikon skřeta nebo diskety, ale není žádný menstruace?" sdělila v roce 2017 Susanne Legenová, zástupkyně australské pobočky. 

Organizace proto spustila hlasování o symbolu menstruace, mezi nímž nechyběla například menstruační vložka potřísněná krví, kalhotky s kapkou krve, měsíční kalendář, usmívající se kapka krve nebo děloha.

Kalhotky s kapkou krve byly příliš explicitní

Hlasování nakonec vyhrály kalhotky s kapkou krve. Unicode Consortium, vládní softwarová organizace zodpovědná za standardizaci symbolů ve všech elektronických přístrojích, je však zamítla. 

Plan International tak přišlo s novou ikonou, kapičkou krve. Ta je ale primárně symbolem dárcovství krve. 

"Někomu se může zdát emotikona jako nevýznamná, ale je to začátek debaty. Zatímco dříve jste se styděla kupovat si krabičku tamponů v obchodě, dneska o tom diskutujeme on-line," nechala se slyšet Lamanda Ballardová, zakladatelka texaské organizace Flo Code. Ta zajišťuje rozdávání menstruačních vložek a tamponů mezi potřebnými. 

Ballardová zároveň kritizuje zamítnutí emotikony s kalhotkami. "Řekli si: 'Hm, emotikona krvavých kalhotek je už příliš', zároveň ale mají emotikonu bobku. Proč má být jedna věc horší než druhá? Menstruace je naprosto přirozená," sdělila. 

Také spisovatelka Megan Vaughanová si myslí, že kapička krve stále představuje částečný stud za ženskou periodu. "Jako by o menstruaci chtěla hovořit, ale ne příliš otevřeně, aby to neurazilo většinově mužskou citlivost," dodala. 

Ballardová britskému deníku popsala, jak stud za menstruaci ovlivnil veřejné zdraví. Uvedla, že při jedné z dobrovolnických stáží v azylových domech zjistila, že v nich chybí dostupné menstruační produkty, nikdo je však nechtěl darovat. "Tohle stigma existuje pořád," uvedla ředitelka americké organizace. 

Podle jiné americké spisovatelky Andrei Askowitzové se však situace pomalu mění a mladší generace žen a dívek se za svou menstruaci již tolik nestydí. "Pořád je to ale dlouhá cesta," sdělila. 

Menstruační emotikona bude internetovým uživatelům k dispozici od března. 

Video: Velmi bolestivá menstruace trápí půl milionu žen, říká iniciátorka #MamSveDny

Velmi bolestivá menstruace trápí půl milionu žen, vyřadí je z provozu, tvrdí Petra Mikulcová, která přišla s iniciativou #MamSveDny. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy