Vulgární hádky s policií? Je to reklama, chci šokovat, říká youtuber. Hrozilo mu odebrání 73 bodů

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
15. 8. 2016 12:44
Na loňské Vánoce založil youtubový kanál s příznačným názvem Mike je pán. Ve videích na něm pravidelně porušuje pravidla silničního provozu, hádá se s městskou policií, jejíž strážníky školí z toho, jaké udělali při jeho kontrolách chyby. Tvrdí, že mu za loňský rok hrozily pokuty do výše 102 tisíc korun a odebrání 73 bodů. Nic z toho se nestalo. Jak sám Mikael Oganesjan, jenž za kanálem stojí, říká, celý projekt vznikl jako reklama na jeho firmu, která se zabývá pojištěním před pokutami. Zákazníci podle něj stejně jako on mohou za fixní poplatek beztrestně porušovat určité dopravní přestupky, protože je za ně pojišťovna ve správním řízení vyřeší.
Mikael Oganesjan známý na YouTube jako Mike je pán
Mikael Oganesjan známý na YouTube jako Mike je pán | Foto: Jakub Plíhal

Svůj kanál na YouTube provozujete od loňských Vánoc. Za tu dobu vás odebírá přes 120 tisíc lidí, videa mají přes 10 milionů zhlédnutí. Co vás k založení vedlo?

Vsadil jsem se s kolegou z firmy, že se mi podaří v Česku udělat bouři ohledně zákonů a povinností lidí a dostat se tím do veškerých médií v zemi. Kolega mi sdělil, že se mi to nepovede a že jsem blázen. Když jsme spolu teď nedávno byli na dovolené, tak uznal, že jsem se nezbláznil a že jsem pán! Když to shrnu, založil jsem to kvůli sázce, ale zároveň je to promyšlená marketingová kampaň.

Kampaň na co?

Už nějakou dobu máme s kamarádem firmu Pojištění na pokuty.cz.

Jak to funguje?

Klient přijde, zaplatí si tři a půl tisíce korun na rok, spáchá dopravní přestupek, přijde mu předvolání od správního orgánu, on nám to předvolání vyfotí a pošle na e-mail. My mu pošleme plnou moc a od té doby se o prohřešek nestará.

A vy to vyřešíte tak, aby nemusel nic platit?

Samozřejmě, řešíme to tak, aby klient nepřišel o peníze, body nebo řidičák.

Takže si u vás zákazníci zaplatí, aby mohli páchat přestupky?

Ne, lidé si u nás zaplatí peníze, abychom byli jejich andělem strážným. Takže když se jim náhodou něco stane, budou mít někoho, kdo to za ně vyřeší. Je pravda, že nemáme žádný limit na počet pokut, takže jsou lidé, kteří pošlou jeden přestupek, a jiní, kteří jich pošlou tři sta. My to ale nemůžeme rozlišovat.

Takže cílem celého projektu Mike je pán je udělat si reklamu na svoji firmu?

Když bych na Vánoce udělal video, kde bych tvrdil, že máme pojišťovnu na pokuty, kde se můžete za tři a půl tisíce pojistit na celý rok a všechno vám bude procházet, věřil by mi to někdo? Když se někdo kouká tři čtvrtě roku na videa, jak nadávám policistům, jak si parkuju, kde chci, a všechno mi to prochází, a pak řeknu, že za mnou stojí takováhle firma, tak je vidět, že to asi funguje.

Hodně lidí ale neví, že je to celé jedna velká reklamní kampaň. Pro ně jste prostě “spratek”, který se chová neuctivě.

Pravidlo marketingu je vyvolat diskusi a šokovat lidi. Lidi nemůžu šokovat tím, že řeknu měšťákovi: Pane, vy jednáte v rozporu s tímto a tímto zákonem. Ano, jeho to možná naštve víc než to, že mu nedávám, ale nebude to mít sledovanost pět milionů měsíčně.

Svými videi dáváte lidem najevo, že je přijatelné se chovat vulgárně k městské policii, že je přijatelné parkovat na chodníku. To je podle vás správné?

To je názor člověka, který do toho není zasvěcený. Druhá strana mince je ta, že Praha má problémy s dopravou. Já, který po ní jezdím autem, mám tak všude problémy s rychlostí, nemám kde parkovat a podobně. Za tři roky, co to dělám, jsem měl asi 300 kontrol, z toho jsem natočil jenom 40 videí. Proč? Protože většina těchto lidí je vzdělaná a nemám s nimi problém. I proto mám třeba jenom dvě videa se státní policií, kde jsou z velké míry vzdělaní lidé. Naopak s městskou policií mám videí více, protože jsou to nevzdělanci a jednají arogantně a v rozporu se zákonem, což samozřejmě vyplývá i z mých videí.

Máte tedy i nějaký ten vyšší cíl toho, že chcete změnu v městské policii, nebo jde jen o tu reklamu?

My vzděláváme veřejnost o jejich právech a povinnostech, a to jak klasickou veřejnost, tak strážníky a policisty. Já jsem v podstatě taková škola.

Ale škola má také vychovávat ke vzájemnému respektu. Vy dáváte lidem signál, že chovat se neuctivě vůči strážníkům či obecně lidem je přijatelné.

Pokud někdo uvidí moje videa, přijde za policistou a začne mu nadávat, tak bude nejspíš popotahován za urážku veřejně činné osoby a dostane pokutu. O to mi nejde, já chci lidem ukázat, že se mohou proti policii právně bránit.

A zároveň jim ukazujete, že když má člověk peníze, právníky a dobrý tým, nějaké přestupky řešit nemusí.

Ano

Ale to je přeci špatně, ne?

Nevím, co je horší, jestli to, že někdo jezdí špatně a my ho zastupujeme, nebo to, že policista špatně nastaví radar, který vám přeměří rychlost, a oni vám za to seberou řidičák. Je rozdíl, jestli vám seberou řidičák, protože je někdo nevzdělaný, nebo proto, že jedeš rychle.

Stejně tak případ vašeho kamaráda, kdy si nekoupil lístek do MHD a vy jste ho “zachraňoval” před revizorem.

Teď je míč na straně dopravního podniku, aby dokázal, že tou tramvají opravdu jel. Pokud to prokáže, tak jsem si jist, že můj kamarád tu pokutu opravdu zaplatí.

Jaký máte vlastně vztah k městské policii?

Úplně normální, většinou se slušně pozdravíme. Když začne kontrola, tak záleží jenom na tom, jak se chovají. Pokud na mě začne strážník nebo strážnice křičet, ať jí narvu doklady a řidičák, tak tasím kameru a začíná sranda.

Máte nějaké právní vzdělání?

Ne, já mám jenom základku.

Kolik už máte na svém kontě přestupků?

Teď už to bude přes 450. Do toho nepočítám lístečky za parkování, které z 95 procent nepřijdou.

A kolik jste za to zaplatil?

Nic, ani korunu. Za minulý rok mi hrozily pokuty až do výše 102 tisíc korun a odebrání dohromady 73 bodů. A to v tom ještě není rychlost na radarech a špatné parkování. Nestalo se mi nic z toho, protože jsme všechny ty přestupky procesně nebo důkazně uhráli.

Když člověk vidí, že vám mělo být za minulý rok odebráno 73 bodů, může si říct, že jste nebezpečný řidič.

V kartě řidiče mám napsáno, že jsem jednou telefonoval a mám za to dva body, to je vše. Nebezpečný řidič bych byl, kdybych měl v kartě řidiče více přestupků, které nabyly právní moci. Což bylo jednou, když jsem jel s horečkou do nemocnice a nechtěl jsem se při kontrole zdržovat, tudíž jsem uznal svoji chybu, že jsem telefonoval, a zaplatil 200 korun pokutu. To je vlastně také asi jediná pokuta, co jsem kdy zaplatil.

A nemyslíte si, že to je prostě špatně? Když si lidé přečtou rozhovor s vámi a uvidí možnost procesně zastavit svá přestupková řízení, tak začnou na dodržování pravidel kašlat.

To není o tom, že to může mít špatný vliv. Jde o to, že ten státní aparát třeba posuneme k tomu, aby udělal nějakou změnu. Už jednou i kvůli nám změnil stát promlčecí lhůtu u správních řízení, abychom je nemohli uzdržovat.

A víte, co by měl stát změnit?

Vím, ale říkat to nebudu, protože bych šel sám proti sobě. Státu podle mě na podobná řešení chybí vůle.

Jak vlastně funguje váš byznys?

Existuje Nejvyšší správní soud, pokud nějaký přestupek dojde až k němu, vydá o něm judikát, který následně umístí na internet. Jeho rozhodnutí se následně může okopírovat na jakýkoliv podobný případ. Každý den vydá Nejvyšší správní soud tři rozhodnutí ve věcech dopravy, průměrné rozhodnutí má 12 stran.  A když to srovnáme, tak my máme tým odborníků, který tyto judikáty pravidelně studuje, a na druhé straně je jeden úředník. Kdo má větší šanci, že vyhraje správní řízení? 

To trochu zavání tím, že právo je na straně silnějšího.

No jasně, ale tak to je. Pokud nás jsou desítky a on je sám, tak nemá šanci.

A vy chcete žít v takovém světě?

No koukněte se na to ale z té druhé stránky. Když vás zastaví policista a víte, že udělal nějakou chybu, tak většinou nemáte 20 tisíc, abyste si zaplatil advokáta, proto je většina lidí v podobných situacích pokorná a s pokutou souhlasí. My lidem nabízíme možnost se při nějaké takové nespravedlnosti bránit.

To chápu, ale zároveň nabízíte recidivistům možnost, jak beztrestně páchat přestupky.

Takové lidi tam samozřejmě také máme, ale je jich jen zhruba pět procent.

A to vám nevadí, že obhajujete lidi, kteří zcela vědomě porušují zákon?

Oni neporušují zákon. Porušovali by ho, kdyby rozhodnutí o přestupcích nabyla právní moci.

Dobře, ale zákon se nesmí brát jen z té legislativní části, ale také z pohledu jeho smyslu. 

Pokud je daný zákon špatně postavený, tak mi to přijde v pořádku. My využíváme chyby v protokolech, které se dají používat jen pro správní přestupky, nikoliv pro trestné činy. I proto trestné činy vůbec neděláme. Neděláme alkohol, neděláme drogy a neděláme bouračky. Kromě toho neřešíme parkování na invalidech, protože je to nemorální, neděláme odtahy, protože každé město má jiná pravidla.

Dobře, ale co třeba parkování bez parkovací karty na modrých zónách? To vám přijde v pořádku?

Samozřejmě. Teda já osobně na modrých zónách neparkuju, protože má Praha vyhlášku, že vás odtamtud můžou odtáhnout, takže to hodím vždycky buďto na placené parkoviště, kde nezaplatím, nebo na chodník. Tam vás neodtáhnou.

A nemorální vám to nepřijde?

Ne, když tam kolem sebe nechám dost místa, tak je to úplně v pohodě.

 

Právě se děje

Další zprávy