Létá první třídou po světě zdarma. Trik uplatnil i v Česku

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
12. 5. 2015 13:13
Scott Keyes létá po celém světě zdarma byznys třídou a spí v luxusních hotelích. Teď chce za dva měsíce uletět 20 tisíc mil. V čem je jeho trik, prozradil při návštěvě Prahy.
Scott Keyes cestuje po světě jen s batohem a kreditními kartami.
Scott Keyes cestuje po světě jen s batohem a kreditními kartami. | Foto: Archiv Scotta Keyese

Praha – Američan Scott Keyes objevil před pěti roky způsob, jak cestovat zadarmo po celém světě. Využívá benefity kreditních karet a díky tomu se podíval na desítky míst včetně souostroví Galapágy. O cestování zadarmo napsal i dvě knihy, které lze na internetu pořídit za pár dolarů.

V současnosti má 25 otevřených kreditních karet, díky kterým se dostane do VIP letištních salonků a nemusí ani platit za ubytování. „Věřte mi, nejsem na to pyšný, ale ani se za to nestydím,“ vysvětluje Scott, který teď podnikl další expedici.

Za dva měsíce chce nalítat 20 tisíc mil a navštívit 13 zemí. Teď je zrovna v Praze. „Díky hotelovým bodům nemusíme platit nic. Za pět dní v Česku jsme zaplatili doslova nula dolarů,“ říká bývalý novinář, který za svůj největší cestovatelský „zářez“ považuje let z New Yorku do Milána za 65 dolarů (zhruba 1576 korun).

Scott Keyes, letadlo Hello Kitty
Scott Keyes, letadlo Hello Kitty | Foto: Archiv Scotta Keyese

Aktuálně.cz: Jak jste se dostal do Prahy?

Scott Keyes: Celá historka začíná tím, že jsme se s Anyou (přítelkyní, která cestuje s ním, pozn. red.) rozhodli přestěhovat do Denveru. Já jsem bydlel v Oaxace, Anya v Connecticutu. Anya navrhla, ať předtím, než začne v nové práci a přestěhujeme se, trochu cestujeme. Věděli jsme, že chceme jet na dvě místa – do Mexika, protože jsem jí chtěl ukázat, kde jsem žil, a na Ukrajinu, protože jsem chtěl vidět, odkud pochází. Rozhodli jsme se proto procestovat kousek Karibiku a východní Evropy. Hledali jsme nabídky a s prstem na mapě si říkali, kam by bylo fajn ještě jet. Anya se moc chtěla podívat do Prahy, a ačkoliv to pro mě nikdy nebylo místo ze seznamu, kam bych se podívat, řekl jsem si proč ne. Moc se nám tady líbí.

Anya: Jo, nejsme vůbec zklamaní. (smích)

When in Czech, surround yourself with beer. #howtoflyforfree

Fotka zveřejněná uživatelem Scott Keyes (@scottmkeyes),

S. K.: Je to naše sedmá země na naší cestě a je zvláštní, jak rychle na vás nějaké místo zapůsobí. Oběma se nám líbilo Mexiko, nelíbila Nikaragua, zamilovali jsme se do Trinidadu, Svatá Lucie a Grenada byly fajn. Je těžké přesně vyjádřit, proč se nám tady líbí, ale všichni jsou přátelští, pivo je dobré, architektura je nádherná, je tady čisto a levno.

A.cz: Americkému webu Business Insider jste prozradil, že se těšíte na pivní lázně. Už jste je vyzkoušel?

Vidíte, to mi připomíná, že se vás pak zeptám na radu, kam je můžeme jít vyzkoušet! Musíme tam zajít v příštích dnech. Přemýšleli jsme, co všechno bychom v Praze chtěli podniknout, kromě chození po centru, navštívení památek a pití piva. Anya našla pivní lázně někde na internetu přes Google. A já jsem nadšeně souhlasil. Nikdy jsem o ničem takovém ve Státech neslyšel. Slyšel jsem o čokoládové, bahenní lázni, ale nikdy ne o pivní. Tak proč se nevykoupat v pivu?

Scott Keyes (28)
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Scott Keyes (28)

Narodil se ve Filadelfii, vyrostl v Ohiu, do školy chodil v Kalifornii, bydlel ve Washingtonu D. C. a v posledních pár měsících žil v Oaxace, v jihozápadním Mexiku. Po návratu do USA se bude stěhovat do Denveru v Coloradu.

Vystudoval politickou vědu a sociologii na Stanfordské univerzitě. Téměř pět let pracoval jako novinář na volné noze pro různá média, psal o americké politice.
Své původně volnočasové aktivitě – cestování  se postupně začal věnovat naplno.

Zdroj: Magdaléna Daňková

A.cz: Kam zamíříte z Prahy?

Jedeme na jednodenní výlet do Plzně, vracíme se do Prahy na dva dny a pak letíme na Ukrajinu na deset dní. Na víkend do Kyjeva a pak na pár dní do Lvova. Z Ukrajiny letíme do Bulharska, odtud pojedeme na desetidenní road trip po Balkáně – Bulharsko, Thessaloniki, Řecko, Makedonie a zpátky do Bulharska. Potom přeletíme do Litvy, kde strávíme šest dní. A pak máme jeden den ve Finsku, kvůli letenkám strávíme den v Helsinkách, druhý den ráno letíme zpátky do Států. To zní, že je to za chvíli. Ubíhá to nějak rychle.

A.cz: Dohromady překonáte přes 20 tisíc mil (přes 32 tisíc kilometrů), jak dlouho bude dohromady trvat vaše cesta?

Jsou to zhruba dva měsíce. Náš první let byl 8. dubna a zpátky letíme 6. června. Je to hodně letů. Podle mě existují dvě skupiny cestovatelů. První jsou baťůžkáři, kteří hledají ty nejlevnější varianty a cestují bez přestávky, protože autobusové nebo vlakové jízdenky jsou levnější. Druzí jsou pracující cestovatelé, kteří mají dva týdny dovolené, odletí na jedno místo, kde zůstanou skoro celou dobu. Náš výlet je takový mix obou typů cestování. Protože cestujeme bez přestávky dlouhou dobu, máme batohy. Ale než abychom marnili čas v autobusech a mačkali se tam, využíváme volných mil. Navíc nás to vyjde levněji než například autobus z Mexika do Nikaraguy. Když jsme nějakým cestovatelům řekli, že projedeme 13 zemí za dva měsíce, dívali se na nás, jako že jsme úplně zešíleli.

A.cz: Na kolik vás tenhle výlet vyjde?

Ubytování v jakémkoliv velkém městě, ve kterém jsme byli, bylo zadarmo. Jediné, kde jsme nemohli využít hotelové slevy, byl venkov na Svaté Lucii, tam jsme spali přes Airbnb. To stejné v Nikaragui, kde jsme přebývali na takové hippie farmě. Měli tam suchý záchod a studenou sprchu, ale bylo to fajn. Dva měsíce bychom tam nevydrželi, ale na pár dní to byla sranda.

Nicméně díky hotelovým bodům nemusíme platit nic. Za pět dní v Česku jsme zaplatili doslova 0 dolarů. Body na lety eliminují 95 procent nákladů, pokryje to základní náklady na letenku, ale občas je třeba zaplatit nějaký letištní poplatek. V Evropě je to spíše výjimečné, ale pro lety v Karibiku jsme museli zaplatit turistickou daň 35 dolarů (zhruba 857 korun) za vstup do země. Průměrně je to asi 20 až 30 dolarů za let. A dokonce i tyhle poplatky pokryjí volné body z kreditní karty. Celkově jsme za letištní poplatky a ubytování zřejmě zaplatili 400 dolarů za oba, což pořád vychází míň než nájem ve Státech. Hádám, že normálně by nás tenhle výlet vyšel na 15 tisíc dolarů. Na což ani jeden z nás nemá. Využívat body z kreditní karty ale není jen lítání zadarmo, ale být na místech, která jsou mnohem luxusnější, než bychom si mohli dovolit.

A.cz: Jak vlastně systém volných mil funguje?

Funguje to tak, že existují jistá partnerství mezi leteckými společnostmi. Jsou tři hlavní – Star Alliance, Oneworld a Skyteam. Například Lufthansa je součástí Star Alliance, což znamená, že jsou partnery s jiným aerolinkami. Míle jedné letecké společnosti pak lze využít u jiných partnerských leteckých společností. Většina našich letů je mimo americké letecké společnosti. A 90 procent mil, které využijeme, jsou americké. Mám jisté body, které můžu převádět na jakoukoliv leteckou společnost prostřednictvím své banky.

Tipy Scotta Keyese
Autor fotografie: Reuters

Tipy Scotta Keyese

1. ITA Matrix – Flexibilní hledání leteckých spojení. Lze zadat více měst najednou, systém vygeneruje nejlepší cenu.
2. Airfare – Vyhledavač levných letenek a hotelů.
3. The Flight Deal – Vyhledavač akčních letenek.

Zdroj: Magdaléna Daňková

A.cz: Využíváte kromě letenek a hotelů ještě nějaké další výhody?

Některé kreditní karty nabízí vstup do VIP letištních salonků, kde je zadarmo pití, jídlo, alkohol, sprchy, lázně a tak dále. Jedna z kreditních karet, kterou má Anya otevřenou, nám právě umožňuje vstup do 600 takovýchto salonků po celém světě. Místo ťukání do mobilu tak můžeme při čekání na let jít do salonku se zadarmo najíst, opít, dát si sprchu nebo být zadarmo na wifi. Nevím, jak ty (osloví Anyu), ale já už se těším na další salonek. (smích)

A.cz: Píše se o vás, že máte 25 kreditních karet, je to pravda?

Jo, je to přesně 25 otevřených kreditních karet. Myslím, že absolutní číslo mých karet v posledních pěti letech se bude blížit ke 45. Věřte mi, nejsem na to pyšný, ale ani se za to nestydím. Kdybyste mi před pěti lety řekla, že si otevřu 25 kreditních karet, odpověděl bych, že jste úplně šílená. A taky bych si myslel o otevírání účtů a rezervování prostřednictvím kreditní karty to nejhorší. Ale otočil jsem o 180 stupňů a zjistil, jak výhodné to může být, pokud jste za všechny svoje účty zodpovědný. A musím říct, že jsem nikdy nebyl zodpovědnější než teď.
Dokud si držíte kartu na debetní a neutrácíte peníze, které nemáte, vždycky platíte své účty včas, pak to má spoustu výhod, které lze využít.

Scott Keyes
Scott Keyes | Foto: Archiv Scotta Keyese

A.cz: Můžete Evropanovi blíže vysvětlit, jak princip výhod z kreditní karty funguje?

Kreditní karty fungují v USA jinak než v Evropě. Neochraňujeme tolik spotřebitele, a proto je v USA víc lidí, kteří se dostávají do finančních potíží, protože neumí se svými kreditkami zacházet. Pro společnosti vlastnící kreditní karty je výhodné, když lidi neplatí svoje účty, a proto si mohou dovolit nabízet takovéto lukrativní věci, jako je 50 000 volných mil k dispozici. V Evropě je ochrana spotřebitelů mnohem lepší a přísnější. Proto nedávají tyto druhy nabídek.

A.cz: Někde jste říkal, že člověk, který chce lítat za málo, by měl být flexibilní. Co tím myslíte?

Přesně tak. Jestliže vaší prioritou je cestovat levně, měli byste se zaměřit na cenu tarifu, nikoliv destinaci. Takže lépe než se zaměřovat na konkrétní startovní a cílovou destinaci, je hledat levné tarify. Danou levnou destinaci pak lze využít jako přestupní stanici. První je vždy dobré hledat nabídky na nejdelší trasu, třeba i z různých vzdálenější měst, a potom se zaměřit na kratší destinace, kam se lze dopravit i jinými způsoby – vlakem nebo autobusem.

A.cz: Jaký nejvýhodnější nákup letenek jste kdy udělal?

Nejlepší nákup letenek byl zhruba před rokem a půl, kdy jsem letěl z New Yorku do Milána za 65 dolarů (zhruba 1576 korun) a byl to takzvaný chybný tarif. Jedna dobrá věc na Státech je, že jakmile si letenku i za chybný tarif koupíte, letecká společnost jí musí potvrdit. Do Milána jsem vlastně nikdy nechtěl, ale za to cenu jsem prostě jel.

 

Právě se děje

Další zprávy