Praha – Vědci z univerzit v Cambridge a Stanfordu vyvinuli software založený na takzvaných lajcích z Facebooku, které jsou schopné predikovat osobnostní rysy člověka daleko lépe a s větší přesností než jejich příbuzní a rodina.
Vedoucí projektu Wu Youyou řekl magazínu Time, že byli sami překvapeni, jak dobře je počítač schopný vypočítat psychologické vlastnosti na základě digitálních dat, kterými disponují sociální sítě. Lidé se na nich totiž vyjadřují k široké škále věcí, jako je sport, hudba, literatura, gastronomie nebo politika.
Při vyplňování běžných dotazníků na tyto souvislosti často zapomínají a přisuzují větší váhu nedávným událostem. Počítač tato fakta naopak zpracovává objektivně.
Vědci přesto připouští, že výsledky nemusí být vždy úplně přesné. Naše volby totiž ovlivňují změny nálad i názorů. O podobné posuzování lidí se již dnes snaží někteří zaměstnavatelé, kteří nechávají testovat vysoké manažery. Jejich odpovědi jsou ale také ovlivněny tím, co si myslí, že zaměstnavatel chce slyšet.
Nový software počítačových predikací by mohl výrazně pomoct jak při vybírání pracovního místa, tak během pracovních pohovorů. Počítač dokáže odhadnout fakt, že člověk, který rád cestuje, užívá si a vyhledává adrenalinové sporty, nebude nejšťastnější při stereotypní práci v kanceláři.
"Musíme být ale velmi opatrní a ujistit se, že nerozčílíme lidi a neuděláme nic, co by ohrozilo důvěru mezi žadatelem a zaměstnavatelem, pokud by zaměstnavatel začal s testy bez výslovného souhlasu. Přesto doufáme, že tato technologie může být použita pro zlepšení lidského života," řekl Michal Kosinski z fakulty informatiky na Stanfordu.