Na Wikipedii zuří genderová válka. Ženy si stěžují, že je muži zesměšňují a nepíší o nich

hrz
14. 3. 2016 15:17
Největší problém internetové encyklopedie Wikipedia je její genderová nevyváženost. Pouhých 10 procent přispěvatelů jsou ženy a jen 15 procent životopisných hesel je o nich, ukazují průzkumy. Editorky Wikipedie jsou navíc muži systematicky pronásledovány a uráženy. Jedna z nich, Emily Temple-Woodová alias Keilana, se po zvláště nechutném příspěvku v diskusi rozhodla jít do protiútoku: "Za každý urážlivý či obtěžující komentář, který obdržím, vytvořím jednu wikistránku o vědkyni!"
Emily Temple-Wood, na Wikipedii známá jako "Keilana".
Emily Temple-Wood, na Wikipedii známá jako "Keilana". | Foto: Wikipedia/Keilana

Wikipedie je genderově nevyvážená, ukazují průzkumy, podle kterých je 90 procent přispěvatelů mužského pohlaví. Nerovnoměrné zastoupení se také odráží na obsahu hesel. Často v nich chybí i velmi významné vědkyně, naopak zde existují desítky zbytečných hesel o málo známých mužích. Ženám je věnováno pouze 15 procent životopisných hesel internetové encyklopedie. 

Jedním z hlavních důvodů, proč se ženy tak málo podílejí na tvorbě Wikipedie, jsou nenávistné a sexistické diskuse o jejich příspěvcích. Smutnou skutečností je, že většina z nich pochází z komunity wikieditorů. Proti tomuto trendu se rozhodla bojovat jedenadvacetiletá přispěvatelka Emily Temple-Woodová známá jako Keilana.

Po jednom obzvláště nechutném příspěvku se Emily rozhodla, že za každý urážlivý či obtěžující komentář vytvoří jednu wikistránku o vědkyni, píše server BBC

Příběh Emily Temple-Woodové je pro genderově nevyvážené wikiprostředí typický. Do webové encyklopedie začala přispívat ve 12 letech. "Jenže jim nevadilo, že mi je dvanáct, ale to, že jsem žena," říká na adresu svých kritiků.

Postupně se vypracovala až na administrátorku a rozjela i vlastní projekty, například zmiňovaná hesla o opomíjených vědkyních. Ani tyto skutečnosti však neotupily ostří "haterů".

Sexuální obtěžování

Nenávistné komentáře většinou nekritizují správnost obsahu či náplň práce, ale autorčin vzhled, popřípadě se muži dožadují sexuálních služeb. Dříve se Emily chtělo plakat, nebo se obávala, co tomu řekne maminka. Nyní svůj vztek přesměrovává do psaní příspěvků o ženách. Zatím vytvořila padesát nových hesel a stovku jich má rozpracovanou.

Její zkušenost není ojedinělá. Sue Gardnerová, někdejší výkonná ředitelka  Wikimedia Foundation, udělala průzkum mezi ženskými editorkami a zveřejnila devět hlavních důvodů, proč se ženy nepodílejí na tvorbě této encyklopedie.

Patřily mezi ně odrazující mužské prostředí, k ženám nepřátelská atmosféra, averze k ženskému stylu psaní či nechuť vést zdlouhavé editorské války. Dalšími důvody byly i nedostatek času, nepřívětivé uživatelské rozhraní, malá sebedůvěra či pocit, že jim příspěvky budou vráceny či smazány.

"Wikipedia je stále mužské prostředí, myslím, že to sotvakdo může popřít. Nicméně už se najde hodně lidí, kteří se snaží, aby toto prostředí nebylo tak nepříjemné pro ženy," říká Emily Temple-Woodová a dodává: "Je velmi lákavé být pesimista, ale musím říct, že se situace za těch devět let, co na Wikipedii dělám, značně zlepšila."

Sexistické reklamy považuje česká společnost často za normální, říká feministka Jana Smiggels Kavková. Tvůrci kampaně tvrdí, že ukázali na to, že žena je v motorkářském světě vnímána jako přívěsek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy