Závisláci šílí: Bublinková fólie ztratí svůj praskavý zvuk

jaz
6. 7. 2015 13:29
Společnost, která před 60 lety vyvinula bublinkovou fólii, přichází s ohledem na klesající tržby s novou podobou bublinek. Už nebudou praskat, což má odběratelům přinést úspory.
Foto: thebarrowboy / Foter / CC BY

Praha - Kdo se těší, že s objednaným balíčkem přijde poštou i bublinková fólie, kterou lidé napříč kontinenty v hypnotickém stavu bublinku po bublince praskají, bude zklamaný. Jak informoval Wall Street Journal, výrobce mění produkci a nové bublinky už nebudou vydávat žádný zvuk.

"Každej den si večer sednu, vezmu bublinkovou fólii a praskám. Matematicky přesně jednu bublinku na jednu sekundu. Je to závislost, se kterou bych měl skončit," píše například jeden z uživatelů na českém portálu Zpovědnice. "Kde bereš pořád ty fólie, dej mi nějaký tip," domáhá se rady další a jiný se přidává zase se svou zkušeností. "No vidíš, já nikdy neměl tu trpělivost. Vždycky tu fólii zkroutím do vrtule, aby praskly všechny najednou."

Bublinky si neoblíbili jen lidé. Závislý mýval se stal na internetu hitem. | Video: YouTube

I tak vypadá závislost na něčem tak běžném, jako je obalový materiál vyrobený z polyetylenu, který může sloužit i jako tepelná a zvuková izolace. Vynalezl ho v roce 1957 americký inženýr Alfred Fielding a švédský vynálezce Marc Chavannes, původně coby 3D tapetu. Okamžitě se stala celosvětovým hitem, ale s růstem konkurence a expanzí globální výroby musela společnost Sealed Air změnit strategii.

Začátkem července proto oznámila, že bude vyrábět nový typ bublinkové fólie, která ale přijde o svůj charakteristický praskavý zvuk. Zároveň uklidnila fanoušky, že o starý typ jen tak nepřijdou.

"Naši pravidelní zákazníci, kteří chtějí stále starší modely, jež jsou pro ně srdeční záležitostí, se nemusí bát, budeme je stále produkovat,“ řekl ředitel komunikace společnosti Ken Aurichio serveru Quartz s tím, že myšlenka na nový typ fólie se rodila posledních deset let.

Podle Wall Street Journalu se bude nový typ fólie jmenovat iBubble, což evokuje známé produkty společnosti Apple. Výhodou iBubble je její skladovatelnost, protože se zákazníkům bude posílat vypuštěná. Dle potřeby si ji pak naplní vzduchem pomocí čerpadla, které je u společnosti Sealed Air dostupné za 5,5 tisíce dolarů, což je v přepočtu asi 135 tisíc korun. Společnost ale doufá, že do roku 2017 sníží cenu na 25 tisíc korun.

Zvláštností také je, že bublinky jsou navzájem spojené, což dává zákazníkům možnost je jednoduše nafouknout. Ovšem fanoušci bublinkové fólie tím přijdou o svou zálibu, protože iBubble se jednoduše nedá prasknout.

Známou závislost na bublinkové fólii využili před dvěma lety výrobci krytů pro mobilní telefony iPhone, a vytvořili tak speciální produkt zvaný PuchiPuchi, který vydává zvuk podobný právě praskání bublinek.

Vynálezci obalového materiálu Fielding a Chavannes určitě netušili, že jejich fólie bude mít i svůj mezinárodní den. Den bublinkové fólie se slaví vždy poslední pondělí v lednu a letos připadl na 26. leden.

 

Právě se děje

Další zprávy