Tak vypadá svět z vršku pyramidy. Němec vyšplhal nahoru a fotky vyvěsil na internet

ČTK ČTK
28. 1. 2016 17:46
Německý turista Andrej Ciesielski přes zákaz vyšplhal na jednu z pyramid v Gíze. Ze střežené památky nafotil několik snímků, které se objevily na internetu. Egyptská policie ho propustila, přestože v zemi za podobné přečiny hrozí až tři roky vězení.
Fotografie z vršku Velké pyramidy.
Fotografie z vršku Velké pyramidy. | Foto: Andrej Ciesielski

Káhira - Pohled z Velké pyramidy v Gíze zveřejnil na internetu německý turista Andrej Ciesielski.

Do Egypta přijel s cílem vyšplhat se na Chufuovu pyramidu, jíž se říká také Velká pyramida a která je stará 4500 let. "Prošel jsem celý komplex a čekal na vhodný okamžik, kdy budu moci začít s výstupem. Když jsem začal, stál za mnohou pouliční prodavač, ale nevšímal jsem si ho a pokračoval jsem ve výstupu. Když jsem byl v polovině, všimlo si mne pár lidí a sledovalo mne. A tak se o mně dověděla policie. Volali něco arabsky, ale já si jich nevšímal, stoupal jsem dál a poslouchal jsem hudbu," napsal Ciesielski na blogu.

Fotografie z vršku Velké pyramidy.
Fotografie z vršku Velké pyramidy. | Foto: Andrej Ciesielski

Cesta na vrchol, který je ve výšce 146 metrů, mu trvala osm minut, sestup zvládl za 20 minut.

Lézt na pyramidy je v Egyptě přísně zakázáno a provinilec za to může být uvržen až na tři roky do vězení. Ciesielski měl ale štěstí, policie ho jenom vyslechla a pak ho nechala jít. Osmnáctiletý Mnichovan si směl odnést i všechen fotografický materiál.

"V pozadí je vidět Gízu. Než jsem odjel, nebyl jsem si jist, jestli je to dobrý nápad, jet do Káhiry, ale jsem šťastný, že jsem jel. Společně proti teroru. U pyramid spáchali předchozí den teroristický útok a zabili několik lidí," napsal Němec.

Egypt bojuje o důvěru návštěvníků, které ztrácí kvůli špatné bezpečnostní situaci. Velkou ranou pro něj byl loňský útok na ruské letadlo. Spáchali jej radikálové z Islámského státu a zabili 224 lidí. Egypt se při tom loni začal vzpamatovávat z několikaletého propadu příjmů z cestovního ruchu. Před revolucí z roku 2011 toto odvětví přinášelo do státní pokladny přes 12 miliard dolarů (300 miliard korun), v roce 2014 jenom 7,2 miliardy dolarů, ale loni se zdálo, že se situace zlepší.

Mnohé země přestaly po atentátu na ruské letadlo do země své turisty posílat a Egypt je pod tlakem, aby zlepšil bezpečnostní opatření na svých letištích. Dnes v Káhiře zadrželi kvůli hrozbě pumovým útokem letadlo společnosti EgyptAir, které mělo odletět ve 12:55 SEČ do Istanbulu. Pasažéři byli evakuováni, ale při prohlídce se na palubě žádná nálož nenašla.

 

Právě se děje

Další zprávy