Spor o opičí selfie. Komu patří fotka, kterou pořídil makak?

jaz
7. 8. 2014 12:36
Spor britského fotografa a nadace Wikimedia o fotografii makaka černého trvá již tři roky.
Foto: David Slater / Wiki Commons

Coleford (Velká Británie) – David Slater se před třemi lety vydal do Indonésie za černými makaky, kteří jsou velmi vzácným a ohroženým druhem. V národním parku severně od ostrova Sulawesi pak nechal nějakou dobu bez dozoru svůj aparát, kterého si ale všimla skupinka opic.

Jednu samičku makaka zaujal její odraz v objektivu a omylem zmáčkla spoušť. Zvuk se jí natolik zalíbil, že nevědomky vyfotografovala stovky snímků, většinou pozadí džungle a ještě k tomu vše rozmazané. Povedlo se jí ale pár ostrých fotek, které obletěly svět.

Wikipedie poskytuje snímek zdarma ke stažení.
Wikipedie poskytuje snímek zdarma ke stažení. | Foto: David Slater / Wiki Commons

První opičí selfie se tak dostala na stránky časopisů a o britského fotografa byl najednou zájem. Snímek makaka také odstartoval spory o autorská práva, o která se David Slater pře s nadací Wikimedia. Ta fotografii použila ve své databázi a poskytuje ji všem coby volné dílo.

"Jen cesta mě stála dva tisíce liber. Nemluvě o pěti tisících za zařízení, pojištění a počítačovou techniku, kterou jsem použil ke zpracování obrázků. Být fotografem je drahá profese. Vzali nám naše živobytí," řekl The Telegraph Slater.

Wikimedia se ale brání. Tvrdí, že fotku pořídila opice, a je tedy její. Coby zvíře však nemá na autorství právo, a proto fotografie nepatří žádnému majiteli. To se nelíbí Davidu Slaterovi, který chce celý spor řešit soudní cestou.

Světová média se tímto opičím sporem baví a dávají k dobru i vlastní teorie, jak by mohla celá kauza dopadnout. Například server BuzzFeed spor přirovnává k zapůjčení malířských potřeb umělci a ptá se, jestli by si ten, kdo náčiní propůjčil, mohl také nárokovat autorská práva na obraz.

 

Právě se děje

Další zprávy