Prodáme nepotřebného služebního psa, láká policie. Zvíře není majetek, zuří lidé na Facebooku

pv
7. 4. 2016 14:16
Ústecká policie na svých stránkách nabízí inzerát na "prodej trvale nepotřebného služebního psa" za šest tisíc korun. To rozčílilo řadu lidí na Facebooku, vadí jim úřednický jazyk inzerátu, který popisuje psa jako majetek. Podle vedoucího odboru správy majetku musí policie psa ze zákona nabídnout, ale s největší pravděpodobností ho neprodá. V 99 procentech případů "nepotřebný" pes končí u bývalého psovoda.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: archiv plk. Ing. Jaroslava Slabého

Praha / Ústí nad Labem – Na "prodej trvale nepotřebného služebního psa" láká inzerát na stránkách ústecké policie. Dvouletý německý ovčák Alpin není podle popisu schopen po psychické stránce zvládnout požadovanou zátěž při výcviku, proto ho policisté za šest tisíc nabízejí k odprodeji.

To rozčílilo řadu lidí na Facebooku, kterým vadí především úřednický jazyk inzerátu a fakt, že o budoucím majiteli rozhoduje cena.

"Tohle je vážně smutný, krásný zdravý dvouletý pes s výcvikem, a jediné, co je zajímá, tak kdo zaplatí víc! Tihle psi by měli mít zvláštní péči, a pokud už z nějakých důvodů nejsou vhodní do výkonu, měli by dostat tu nejlepší péči!" píše se v jednom z komentářů. "Byrokracie to bere jako majetek, rozhoduje cena a zbytek je jedno!" dodává další.

Podle vedoucího odboru správy majetku u tamní policie je hlavním důvodem prodeje fakt, že jsou policisté ze zákona povinni psa nabídnout. "Zákon nám nařizuje psa nabídnout k prodeji, protože je to majetek policie. V prvním kole samozřejmě rozhoduje cena, ale dále bychom se s majitelem domlouvali na všech náležitostech, jako jak se majitel o psa postará nebo kde bude spát, takže to není tak, že psa prodáme komukoliv," říká Richard Bernášek, vedoucí odboru správy majetku.

Zákon policii zároveň nařizuje vyvolávací cenu psa. Ta musí být stejná jako pořizovací, proto stanovených šest tisíc. Podle Bernáška jsou negativní reakce zbytečné. Za dobu, kdy u policie pracuje, se ještě nestalo, že by tímto způsobem psa skutečně prodali. V 99 procentech případů se pes udělí zdarma bývalému psovodovi. "Policie do něj poté, co už není potřebný, nemůže investovat peníze. Psa se proto vždy snažíme někde udat, protože jinak bychom ho museli utratit," dodává.

Čeští pyrotechnici a psovodi s vycvičenými psy hledají v okolí afghánského Lógaru nástražné bomby. | Video: Milan Šíma
 

Právě se děje

Další zprávy