Pikachu v Hongkongu dostane nové jméno, místní se bouří. Je to "počínšťování", protestují

pej
2. 6. 2016 7:00
Lidé v Hongkongu nesouhlasí s rozhodnutím japonské společnosti Nintendo, která legendárního pokémona Pikachu v nových hrách pojmenovala mandarínskou čínštinou. Podle iniciátorů petice jde o snahu zlikvidovat výjimečnost tamní kultury a rovněž o násilné "počínšťování".
Pokémoni
Pokémoni | Foto: Profimedia.cz

Obyvatelé Hongkongu se bouří kvůli změně jména komiksové postavy Pikachu. V nových hrách firmy Nintendo se totiž desítky let používané kantonské označení Bei-Ka změní na mandarínské Pi-Ka-Qui.

Podle zpravodajského serveru BBC protestující hovoří o snaze zlikvidovat hongkongské tradice a výjimečnost. Sepsali i petici, kterou podepsalo více než šest tisíc lidi.

Řada z nich rovněž přišla vyjádřit svůj postoj před japonský konzulát. Podle iniciátorů protestů změna nerespektuje kulturu a tradice Hongkongu.

"Je nám jasné, proč Nintendo k těmto změnám dospělo. Spoléhá zřejmě na vyšší publicitu. Na druhou stranu tak ale ignoruje existenci velké skupiny potenciálních hráčů pocházejících právě odsud," uvedl jeden z hlavních iniciátorů petice.

Podle zpravodajky BBC Juliany Liu jsou protesty odrazem neustále narůstajících obav tamního obyvatelstva z toho, že původní kantonská kultura bude nahrazena mandarínskou. Její domněnky potvrzuje i lingvista z univerzity humanitních studií Stephen Matthews.

"Čím dál tím víc lidí má pocit, že to, co dělá Hongkong výjimečným, v posledních letech kousek po kousku mizí. Pokémoni jsou možná jen okrajovou záležitostí mnohem většího problému," dodal. 

Zhruba před rokem vyvolal podobný nesouhlas i návrh úřadu pro vzdělávání, podle něhož kantonština není úřední jazykem, ale pouze jením z mnoha dialektů. V únoru si obyvatelé Hongkongu stěžovali na postup tamních televizních stanic, které začaly používat v titulcích znaky používané v pevninské Číně. 

"Myslím si, že jazyk je tím nejdůležitějším, co odděluje Hongkong od Číny," uzavřel Matthews. 

Postupu Číny proti volbám v Hongkongu nerozumím, přiznává sinoložka Olga Lomová. Není to tak, že by 90% lidí ve městě volilo kandidáta, který by nebyl komfortní s tím, co Peking žádá. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy