Robotický dravec, kterého se bojí ptáci. Nasadí ho i armáda

jaz
28. 8. 2014 10:35
Nizozemec vynalezl robotického ptáka, který bude mít využití na letišti i v armádě.
Foto: Clear Flight Solutions / Facebook

Amsterdam – Nico Nijenhuis před nějakou dobou přemýšlel nad tématem své diplomové práce na nizozemské univerzitě v Twente, když mu jeho vedoucí práce dal do ruky mechanického ptáka s tím, aby zjistil, jak vlastně funguje. Následně dostal úkol ho vylepšit.

"Z vědeckého hlediska zcela nerozumíme, jak mohou křídla létat. A s malými křídly, která se mají začít hýbat, máme problém. Je to vše o složitém trojrozměrném proudění vzduchu. Co vlastně pták dělá, je tak složité, že je to neuvěřitelně těžké napodobit," řekl serveru Wired Nico, kterému se sestrojení umělého dravce, jehož tělo je vyrobeno ze skelných vláken a pokryté lehkým a odolným lakem, povedlo.

Robotický pták mává křídly jako živý.
Robotický pták mává křídly jako živý. | Video: Vimeo

Sedmadvacetiletý student aplikované fyziky tak zatím testuje prototyp s názvem Robirds. Dálkově ovládaný pták dokáže zrychlit až na 50 kilometrů v hodině, a pokud v této rychlosti spadne a narazí do země, nemělo by se mu vůbec nic stát.

Využití robotického dravce pak vidí například na farmách nebo letištích, kde drobní ptáci způsobují řadu problémů. Využití najde i v armádě při sledování vojenských cílů.

Co se týká odstrašování ostatních ptáků, je zatím Robirds úspěšný. Nijenhuis testoval svého robota na skládce, kde poklesl počet ptáků o 75 procent a navíc se nevraceli.

Kromě toho také pracuje se skupinou magisterských studentů na systému autopilota, který by se měl na trh dostat už koncem roku. K ovládání by nebyl potřeba zkušený pilot, ale robotické zvíře by se chovalo již zcela samostatně. 

 

Právě se děje

Další zprávy