reklama
 
 

NASA změnila znamení zvěrokruhů a vyvolala paniku. Pouze jsme použili matematiku, brání se vědci

23. 9. 2016
Foto: Shutterstock
Internet v posledních dnech žil kauzou, že americká vesmírná agentura NASA změnila znamení zvěrokruhů, a až 86 procent lidí se tím pádem narodilo v jiném znamení. Jak ale vysvětlil web BBC, jednalo se pouze o špatný výklad dětského článku, ve kterém se snaží vědci matematicky vysvětlit astrologii.
Hlavní zprávy

Internetem se v posledních dnech šířila zpráva, že NASA změnila data znamení zvěrokruhů a až 86 procent všech lidí se narodilo v jiném znamení, což vyvolalo takřka paniku na sociálních sítích.

Může za to článek v časopise Cosmopolitan, podle kterého navíc existuje 13. "zapomenuté" znamení Hadonoše, které vesmírná agentura přidala do seznamu.

Data znamení zvěrokruhů v současnosti podle NASA

Kozoroh – 20. leden až 16. únor
Vodnář – 16. únor až 11. březen
Ryby – 11. březen až 18. duben
Beran – 18. duben až 13. květen
Býk – 13. květen až 21. červen
Blíženci – 21. červen až 20. červenec
Rak – 20. červenec až 10. srpen
Lev – 10. srpen až 16. září
Panna – 16. září až 30. říjen
Váhy – 30. říjen až 23. listopad
Štír – 23. listopad až 29. listopad.
Hadonoš – 29. listopad až 17. prosinec
Střelec – 17. prosinec až 20. leden

Jak však poukazuje server BBC Trending, skutečnost je poněkud jiná. Pracovníci americké vesmírné agentury pouze napsali článek pro děti, v němž vysvětlují, že od dob starých Babyloňanů, kteří zvěrokruh vynalezli před třemi tisíci lety, se změnila dráha Slunce a jednotlivým znamením by v současnosti odpovídaly jiné dny.

„Nezměnili jsme žádné znamení zvěrokruhu, pouze jsme použili matematiku. Náš článek byl o rozdílech mezi astronomií a astrologií, která je pozůstatkem dávné historie. Prostě jsme jen poukázali na vědecké a matematické poznatky z pozorování noční oblohy,“ vysvětlil mluvčí NASA Dwayne Browne serveru Gizmodo.

Znamení "zapomenutého" Hadonoše pak bylo podle NASA známé již babylonským hvězdářům, ti ho pouze vynechali kvůli lepšímu počítání jednotlivých zvěrokruhů.

Lidé se tak nemusí obávat, že by jim kvůli NASA celý život nevycházely horoskopy, vesmírná agentura totiž žádné závazné nařízení nevydala.

NASA celou kauzu uzavřela tvrzením, že astrologie není věda. "Nikdo zatím neprokázal, že by astrologie mohla předpovídat budoucnost podle toho, jakého dne jste byli narozeni," popsali autoři v článku.

Důvody ke změně času byly možná v roce 1979, kdy soudruzi potřebovali, aby se šetřilo s energií. Asi deset let se úspory projevovaly, dnes už to nemá žádný vliv, říká odpůrce letního času Petr Šilar. | Video: Daniela Drtinová |  09:27

autor: pv

reklama
     
reklama
reklama
komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

 
reklama