Městečko v USA odmítlo stavbu solární elektrárny. Bojí se, že vyčerpá všechnu energii ze Slunce

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
15. 12. 2015 7:00
Občané amerického městečka v Severní Karolíně odmítli výstavbu solární farmy, která by mohla snížit domácnostem náklady na elektrickou energii. Bojí se rakovinového onemocnění, nezaměstnanosti, odchodu mladých lidí i toho, že solární panely vysají ze Slunce všechnu energii.
Věslav Michalik podniká se dvěma solárními firmami (ilustrační snímek).
Věslav Michalik podniká se dvěma solárními firmami (ilustrační snímek). | Foto: Thinkstock

Woodland – Občané městečka v Severní Karolíně se strachují z výstavby solární farmy společnosti Strata Solar, která by údajně ohrozila sluneční zdroje.

Panely nové výstavby měly být umístěny daleko od centra města, lidé přesto řekli projektu jasné ne. Bojí se dopadů na své zdraví, ale i vegetaci, která podle nich trpí kvůli solárním panelům. Informoval o tom server News Herald.

Své obavy vyjádřili během zasedání městské rady, které předložili i petici občanů za zákaz výstavby. 

Bývalá učitelka Jane Mannová uvedla, že solární panely škodí místní vegetaci. Brání prý rostlinám ve fotosyntéze, tudíž i v růstu. Sama se přesvědčila, že rostliny v okolí panelů jsou hnědé a mrtvé. "Chci vědět, co se bude dít. Chci informace. Už toho bylo dost. Nevidím pro město žádný zisk," řekla Mannová na zasedání rady.

K diskusi se přidal i její manžel Bobby Mann, který varoval před vysátím energie ze Slunce, což by mohlo vést ke konci života i byznysu ve Woodlandu. Manželé se také odvolali na vysoký počet úmrtí lidí na rakovinu v této oblasti a tvrdili, že nikdo jim nemůže s jistotou říci, že nemoc nevyvolaly právě solární panely. Již dříve totiž rada schválila stavbu farem dvěma společnostem, z nichž jedna právě panely vztyčuje.

"Neexistují žádné negativní dopady. Solární farma je úžasný způsob pro nemovitosti, jako jsou tyto. Panely nečerpají další sluneční světlo," snažil se vysvětlit podstatu solární energie mluvčí společnosti Brent Niemann s tím, že využívají jen netoxické materiály. Spotřebovává se také jen ta sluneční energie, která zasáhne panely přímo a ty ji následně vedou do elektrické sítě, což by mělo snižovat účty za energie ve Woodlandu.

Ani tento argument nepřesvědčil obyvatele městečka, kteří mají z rostoucích solárních polí strach. Jedna z občanek, Mary Hobbsová, žije v oblasti přes 50 let a tvrdí, že z jejich domova se pomalu stává město duchů. Její dům je prý obklopen solárními panely, což údajně snižuje jeho hodnotu. Na celém byznysu vydělávají podle Mary jen společnosti a majitelé půdy, kteří své pozemky poskytují k výstavbě.

Městská rada, která hlasovala tři ku jedné proti dalšímu solárnímu byznysu, se obávala také odlivu mladých lidí, kteří v posledních letech Woodland opouštějí. Občané viní z nedostatku pracovních příležitostí právě solární společnosti.

Ve stejnou dobu se světoví státníci v Paříži zavázali k využívání alternativních zdrojů ke snížení emisí. Po summitu o změně klimatu, kde bylo dohodnuto udržení globálního oteplování pod hranicí dvou stupňů Celsia, se bude častěji uvažovat o financování obnovitelných zdrojů, jako jsou solární a větrná energie.

Své místo na oběžné dráze v březnu zaujaly americké satelity MMS. Jejich úkolem bude studovat všechny projevy magnetického pole v okolí Země a jeho vztahy s energiemi přicházejícími ze Slunce.
 

Právě se děje

Další zprávy