Česká pošta "má koule". Doručila dopis bez známky a adresy napsané v morseovce

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
27. 7. 2016 12:48
Pracovníci České pošty musí na pobočkách řešit nejenom přání a stížnosti zákazníků, ale občas také zapeklité hádanky. Lidé zkoušejí, co všechno pošta odešle, a do schránek vhazují dopisy bez adresy, PSČ nebo známky. A překvapivě to funguje.
Foto: Antonín Vydra

Léto je obdobím dětských táborů, ke kterým neodmyslitelně patří psaní dopisů a pohledů. Rodiče svým dětem posílají láskyplné vzkazy a balíčky s cukrovinkami, děti v pohledech zase ujišťují rodiče o tom, že si pravidelně čistí zuby a že se jim nestýská.

Česká pošta při jejich přeposílání musí řešit často nejen "škrabopis" malých dětí, ale také různé vtipy a experimenty, které si na ně dopisovatelé připravují.

Podobnou zálibu má třeba pražský vysokoškolský student Antonín Vydra, který vždy jednou za čas zkouší, co všechno se poště podaří doručit. Z letního tábora tak poslal kamarádce dopis psaný morseovkou včetně adresy doručení. Psaní pak doplnil apelem: "Prosím, Česká pošto, ukaž, že máš koule. #Experiment".

"Občas s kámošem zkoušíme, co všechno dojde poštou, a zkoumáme, jak rychle to dojde. On poslal například dopis, kde bylo v adrese uvedeno jen 'Můj kamarád Pavel Pecháč, Libčice nad Vltavou'. Dal tam známku a dopis v pohodě přišel. No a já jsem rozhodl zkusit morseovku a ještě jsem trochu hecnul pošťáky v Bechyni, kde jsem to házel do schránky, tím vzkazem," popsal Aktuálně.cz Vydra.

Foto: Antonín Vydra

A pošta ukázala, že skutečně "koule" má. Dopis rozluštila a bez problémů doručila. "Oni do toho fakt šli, přestože měli plný právo poslat to rovnou do koše, nebo do nějaké složky s neúplnými adresami," řekl překvapený student.

Celá situace je ještě o to zajímavější, že dopis Vydra odeslal bez známky. Na místo, kam patří, napsal pouze anglickou zkratku STS, tedy Student to Student (v překladu "student studentovi"). Jde o poštovní trik, který vymysleli právě studenti a podle kterého by měli pošťáci podobně označené dopisy zdarma odesílat.

A podle všeho funguje tento fígl všude po světě. Na facebookové stránce Student to Student lze najít stovky příspěvků, kde se lidé dělí o zážitky z levného psaní.

Nejedná se ale o žádnou garantovanou službu a vždy záleží pouze na náladě či dobré vůli pracovníka pošty, zdali dopis doručí. Potvrzuje to i mluvčí České pošty. "Služba, kterou popisujete, není službou České pošty. Záleží na každé poštovní správě, jak se k dané zásilce postaví," říká Matyáš Vitík. Podle něj jsou zároveň ceny známek v Česku na takové úrovni, že není důvod, aby měli studenti nějaké zvláštní podmínky.

S tím souhlasí i sám Vydra, který říká, že má sice u posílání podobných dopisů zatím stoprocentní úspěšnost, ale to i z toho důvodu, že je na jejich posílání velmi skoupý. "Moc to nepoužívám, protože si cením služeb pošty a rád si za ně zaplatím formou známky," dodává.

Zaměstnanci jsou kvůli smlouvám na dobu určitou vydíratelní, musí prodávat losy a uzavírat úvěry, jinak jim nejsou prodloužené, říká Prokop | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy