Chalupeckého cenu získal Roman Štětina. Sestřihal Colomba

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2014 22:45
Mezinárodní porota mladého výtvarného umělce vybrala z pěti finalistů, mezi nimiž byli ještě Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková a Tereza Velíková.
Roman Štětina přebírá Chalupeckého cenu.
Roman Štětina přebírá Chalupeckého cenu. | Foto: HN - Jiří Koťátko

Praha - Jubilejním 25. laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého, prestižní ceny pro mladé výtvarné umělce se stal Roman Štětina.

Jako jeden z mála českých umělců se věnuje práci se zvukem, ve finále soutěže prezentoval film sestavený ze záběrů ze slavného televizního detektivního seriálu. Mezinárodní porota Štětinu vybrala z pěti finalistů, mezi nimiž byli ještě Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková a Tereza Velíková.

"Porota oceňuje významovou bohatost a experimentální povahu Štětinova projektu. Autorův film pracuje s obrazovým a zvukovým střihem, odvíjí se v čase, jenž skrze dekonstrukci a filmovou koláž inscenované historie přetváří v mnohovrstevnatý příběh," uvedla předsedkyně poroty Holly Blocková, kurátorka a ředitelka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku.

Členy poroty letos byli historička umění Milena Bartlová, výtvarník Jiří Kovanda, ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu Gunnar B. Kvaran, teoretička umění Pavlína Morganová a Marina Šerbenko, kurátorka v Bottega Gallery a Shcherbenko Art Centre v Kyjevě.

"Porota měla letos opět těžké rozhodování. Už na začátku roku musela finalisty vybírat z rekordního počtu 83 přihlášek. Nakonec se ve finále sešla silná tvůrčí pětice, již tvoří respektovaní a již úspěšní umělci, které je velmi těžké srovnávat. Finalisté na výstavě nabídli rozmanité spektrum médií od klasické fotografie po celovečerní film či vizuální interaktivní instalace a ve svých dílech pracovali s iluzí, mystifikací, příčinou a následkem, rolí náhody i neviditelností," řekla Lenka Lindaurová, ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Výstava prací všech finalistů je ve Veletržním paláci otevřena do 4. ledna. Spolu s finalisty vystavuje i loňský laureát Dominik Lang.

Roman Štětina prošel studiem Fakulty umění a designu v Plzni a Akademií výtvarného umění v Praze. Ve svých dílech se snaží atakovat lidskou představivost v souhře všech smyslů. Ve svých instalacích pomocí videa, předmětů a zvuku ukazuje, jak smyslová zkušenost může zmást dojem z toho, co člověk skutečně vidí.

Pro výstavu finalistů připravil celovečerní film s názvem Ztracený případ. Použil detektivní seriál Columbo a výsledkem je snímek, kde jsou použity záběry ze všech dílů od roku 1968 po poslední natočený o 35 let později stále s týmž protagonistou.

Autor říká, že chtěl poukázat i na snahu filmového průmyslu udržet úspěšnou postavu ve hře co nejdéle. Součástí projektu - a jediná jeho část na výstavě - je plakát od grafika Zdeňka Zieglera, který pro Ztracený případ upravil jeden ze svých nerealizovaných plakátů ze 70. let. Samotný film se promítá v kině Ponrepo.

K tradičním odměnám pro vítěze, jimiž jsou 100 000 korun na uspořádání výstavy, stipendijní pobyt v New Yorku a rezidenční pobyt v některém z Českých center, dříve patřilo i osobní blahopřání od jednoho z iniciátorů ceny, dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla. Organizátoři ceny hledali způsob, jak tento nevšední zážitek po jeho smrti nahradit a v souvislosti s letošním jubilejním rokem vymysleli hmotnou cenu. Sošku v podobě štafetového kolíku pro laureáty navrhl Maxim Velčovský.

 

Právě se děje

Další zprávy