Zemřel spoluzakladatel éry českého swingu Jiří Traxler

Kultura ČTK Kultura, ČTK
8. 8. 2011 12:20
Skladateli, který odešel do Kanady, bylo 99 let
Foto: Aktuálně.cz, cs.wikipedia.org

Praha - Ve věku 99 let zemřel v neděli 7. srpna v Kanadě spoluzakladatel éry českého swingu 30. a začátku 40. let - pianista, skladatel, textař a aranžér Jiří Traxler.

ČTK to jménem rodiny oznámil muzikant, herec a režisér Ondřej Havelka, který o něm v roce 2009 natočil filmový dokument nazvaný Poslední mohykán.

Traxler byl autorem písniček, které zpívalo několik generací a které dodnes žijí. Mimo jiné ho za svého následovníka považoval Jaroslav Ježek, který mu svěřil svůj orchestr k jedné nahrávce. Autor písní Jedu nocí, Hádej, hadači, Bloudění v rytmu či Růžové brýle, které v minulosti zněly z původních šelakových gramodesek v podání orchestrů R. A. Dvorského či začínajícího Karla Vlacha, se v reakci na nástup komunismu v ČSR rozhodl v roce 1949 odejít na Západ.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Jeho písničky se ozývaly i z filmového plátna při projekcích filmů Eva tropí hlouposti, Za tichých nocí či Sobota. Po útěku do Kanady Traxler krátce působil v rozhlasové stanici CBC. Pak se ale začal věnovat dalšímu svému koníčku, kreslení, a jako kreslič se prosadil v letecké společnosti Bombardier v Québeku.

Traxler se narodil se v roce 1912 v Táboře. Učarovala mu hudba, naučil se hrát na bendžo a klavír a ještě během středoškolského studia aranžoval jazzové skladby pro studentský orchestr zvaný světácky The Red Ace Players.

"Jiří Traxler nebyl pouze slavným a úspěšným skladatelem a klavíristou. Uměl si užívat života a radovat se z něj, dokázal zúročit své talenty s vášní i nadhledem," říká Havelka. Traxler podle něj patřil mezi několik skladatelů a interpretů, kteří vytvořili fenomén českého tanečního swingu.

Foto: Aktuálně.cz, wikipedia.org

Společně s Kamilem Běhounkem napsal hudbu pro první českou crazy komedii Eva tropí hlouposti z roku 1938. Pro film Za tichých nocí o tři roky později jazzově přepracoval tři skladby Rudolfa Frimla, v té době žijícího v USA. Na návrh Lucernafilmu Miloše Havla dodal spolu s Josefem Stelibským hudbu a texty k filmu Sobota z roku 1944.

Rozhodnutí odejít do Kanady, která se pro něj stala druhým domovem, bylo podle Traxlera snadné. "Zakázali mi hraní mých věcí v rozhlase a nemohl jsem konferovat Orchestr Karla Vlacha," vysvětlil v Havelkově dokumentu. Ani v době uvolnění v roce 1968 prý nezatoužil vrátit se. Teprve po 42 letech se poprvé setkal se zbytkem rodiny a spolužáky. Měl prý protichůdné pocity a když jel zpět, vracel se domů.

Jeho paměti nazvané Já nic, já muzikant vyšly v nakladatelství manželů Škvoreckých 68 Publishers. Jeho skladby hraje kapela Ondřeje Havelky Melody Makers. V roce 1996 Sestry Havelkovy nazpívaly Traxlerovo profilové CD, do repertoáru zařadil jeho písně vokální kvartet The Swings, jeho hudba zazněla ve Svěrákově filmu Obecná škola.

V době, kdy už se Jiří Traxler v Kanadě hudbě dávno profesionálně nevěnoval, se prý jeho známí dozvěděli, že býval hudebníkem. Přivedli mu chlapce, aby posoudil, zda je talentovaný. Traxler jim řekl, že talent má. Tím klukem byl malý Paul Anka.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy