Kazachstán zastavil těžbu ropy. Kvůli tuleňům

rst
2. 9. 2007 20:45
Západní firmy podle vlády nedodržují ekonormy
Tuleň kaspický (Pusa caspica)
Tuleň kaspický (Pusa caspica) | Foto: Caspian Environment

Astana - Kazachstán z ekologických důvodů zastavil těžbu na největším ropném poli na světě, které bylo za posledních 30 let objeveno.

Italský koncern Eni, který na projektu spolupracuje také s firmami Shell, Total, ExxonMobil nebo Conoco, totiž podle kazašské vlády nedodržoval požadované ekologické standardy.

"Tuleň ropný"

Kazachstán obviňuje italský koncern, že může za znečištění vody, kvůli kterému téměř vyhynul tuleň kaspický (Pusa caspica) a drasticky klesají počty ryb na severu Kaspického moře.

Kazašský ministr životního prostředí Nurlan Iskakov uvedl, že vláda přerušila veškeré aktivity na poli Kašagan na tři měsíce.

To se však nelíbí těžařským firmám. Podle některých odhadů totiž lze z tohoto pole vytěžit až 10 miliard tun ropy.

"Tohle je vážné varování, které může způsobit, že se Kazachstán začne ohlížet po jiném partnerovi, který bude pracovat tak, jak si vláda přeje," uvedl pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) ekonom Kanat Berentajev.

Foto: Reuters

Čtěte více: OBSE zpochybňuje výsledek kazašských voleb

Kazachstán musí na na první bezproblémové a hlavně transparentní volby dál čekat. Ani poslední hlasování totiž nebylo podle mezinárodních měřítek bez chyb.

Jde o tuleně, nebo o peníze?

Podle jiných expertů se však západní firmy nemusí obávat, že by o kontrakty spojené s Kašaganem přišly.

Vztahy s vládou mají totiž vesměs výborné. Firma Agip, která je zapojena do - taktéž pozastavené - stavby rafinerie, například oznámila, že přesune své vedení z Haagu do Atyrau.

Foto: Aktuálně.cz

Podle experta Nurpeise Mukaševa těžbu ropy zastavily nikoliv ekologické, ale ekonomické potíže.

"Oni sice říkají, že jde o vážné ekologické problémy, ale neexistují pro to důkazy. Ano, tuleni vymírají a počet ryb se snižuje. Ale neexistuje důkaz, že je to kvůli sedmi zařízením firmy Agip," dodává.

Těžba na Kašganu měla začít už v roce 2005, ale neustále se odkládá.

Firma Eni nedávno uvedla, že projekt bude dvakrát dražší, než původně předpokládala. Kazachstán nyní bude muset přehodnotit své plány a snížit předpokládané množství 115 milionů tun ropy, které chtěl ročně vytěžit v letech 2010 až 2015.

 

Právě se děje

Další zprávy