Internet se bouří. Američanka si pořídila selfie v Osvětimi

jaz
23. 7. 2014 12:00
Mladá dívka z Ameriky navštívila před měsícem největší koncentrační tábor v Polsku, kde si pořídila usměvavou fotografii. Na Twitteru se rázem stala terčem kritiky.
Foto: Breanna Mitchell / Twitter

Osvětim – Breanna sdílela tzv. selfie z návštěvy vyhlazovacího tábora v Polsku na svém Twitteru už před měsícem. Teprve před pár dny se fotografie začala šířit internetem a Američanka se stala terčem kritických komentářů. Během 24 hodin jich bylo přes šest tisíc.

"Pořídila sis fotografii v místě, kde byly zabity tisíce lidí během 2. světové války. Nejsi blázen?" zní jeden ze stovek komentářů pod snímkem. Kritiky pobouřil zejména fakt, že se dívka fotila s úsměvem na místě, kde během druhé světové války zemřelo přes milion obětí nacistického Německa.

Tábor Auschwitz-Birkenau

  • koncentrační a vyhlazovací tábor zřízený nacisty během 2. světové války nedaleko polského města Osvětim,
  • velitel tábora Rudolf Höss byl během Norimberských procesů odsouzen k trestu smrti,
  • podle odhadů zemřelo v táboře 1,1 milionu lidí,
  • většina z nich byla obětí plynu Cyklonu B, další vyhladověli či zemřeli na následky lékařských pokusů,
  • před osvobozením v roce 1945 byl tábor evakuován a vězni posláni na pochod smrti. Ti co přežili, byli osvobozeni.

Breanna se vzápětí snažila uvést věci na pravou míru a vysvětlila, že se rozhodla navštívit koncentrační tábor hlavně kvůli svému otci, který zemřel před rokem. Společně totiž studovali vše o druhé světové válce a holocaustu a toužili se do Osvětimi podívat.

Smála jsem se pro tátu, hájí se dívka

"Ta cesta pro mě ve skutečnosti hodně znamenala a jsem za ni ráda," napsala na Twitter, aby vysvětlila, proč se do Polska vůbec vydala. Úsměv prý neměl nic společného s oběťmi nacismu, byl určen jen jejímu zesnulému otci.

"Kéž by lidé přestali tweetovat a přeposílat si mou fotku. Je to opravdu tak velký problém, že jsem se usmála?" divila se Breanna.

Přestože má Památník a muzeum Osvětim-Birkenau striktní pravidla, co se týká pořizování snímků, focení v exteriéru není nijak zakázané. Fotografovat se nesmí pouze v prostorách, kde jsou osobní věci vězňů, a v plynových komorách.

 

Právě se děje

Další zprávy